Bokförlaget Opals författare och illustratörer aktiva på läslovet

Tillsammans med sina författare och illustratörer gör Bokförlaget Opal sitt för att transformera höstlovet till läslovet. Under vecka 44 anordnas ett flertal aktiviteter i läsningens tecken. Det blir bland annat skrivarkurs, bokillustrering, författarsamtal, häxskola och pyssel på bibliotek och bokhandlar runtom i landet. Läs mer på Opals hemsida.

Anna von Friesen

Anna von Friesen

Anna von Friesen frilansar som journalist, redaktör, korrekturläsare och med andra redaktionella tjänster.

anna.von.friesen@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Senescens poesi av Lars Freij

Senescens står som ett vittnesbörd om poesins kraft att förena, inspirera och trösta. Den är en påminnelse om skönheten i vår gemensamma mänsklighet och potentialen i att belysa,

Följ med på Hugos resa ut i livet

Det är ont om kramar i cyberspace, handlar om en vilsen 25-åring som inte vet vart han är på väg och alla de vuxna runt omkring honom som vet precis hur hans framtid ska se ut.