Storytel har passerat en miljon abonnenter i världen. Men det saknas inte konkurrenter internationellt. YouScribe växer snabbt i flera afrikanska länder. TNPS skriver att tjänsten fick 100 000 abonnenter på två månader i Senegal och räknar med att passera 300 000 abonnenter före årsskiftet. YouScribe samarbetar med mobiloperatören Orange och finns än så länge bara i en handfull länder. I hela Afrika finns idag över 525 miljoner internetanvändare vilket är fler än USA, UK, Kanada, Australien och Tyskland tillsammans.
100 000 nya abonnenter på en månad för Storytel-konkurrent i Afrika
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson
Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.
Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman
Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,
Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage
Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).
Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,