Skådespelaren Demi Moore skriver självbiografi – släpps i september 2019

Inside out. Det är titeln på Demi Moores självbiografi som når handeln i slutet av september. Enligt New York Times, som träffat stjärnan inför boksläppet, hoppas hon att läsarna ska upptäcka en annan sida av henne genom boken.
– Det är spännande men jag känner mig väldigt sårbar. Här finns inget skydd i form av en rollfigur, ingen annans tolkning av mig, säger hon i intervjun.
Boken tar, förutom Moores karriär, även upp uppväxten samt hennes äktenskap med filmstjärnorna Bruce Willis och Ashton Kutcher.
Demi Moore syntes bland annat i Joel Schumachers “St Elmo’s fire” 1985 och slog igenom stort i Hollywood i Edward Zwicks “Härom natten” året därpå. På 90-talet spelade hon i storfilmer som “På heder och samvete”, “Ett oanständigt förslag” och “Ghost”.

Inside Out

Inside Out

  • Förlag: Harper Collins USA
  • Format: Inbunden
  • Språk: Engelska
  • Utgiven: 2019-09-24
  • ISBN: 9780062049537

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

tt@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Nyutgivning av bästsäljaren Halvblod

Lagom till första advent ger Mörkersdottir förlag ut en lyxig nyutgåva av den populära romantasyn Halvblod, skriven av Sofie Makolli (tidigare Trinh Johansson).

Serien gavs ut första gången 2011 och har sålt i över 10 000 exemplar.

Jan Lidbeck med ny bok om döden och medvetandet

Vad händer när jag dör och vart tar mitt medvetande vägen? Försvinner det bara? Trots att vi egentligen vill undvika dessa frågor är det många av oss som dagligen tänker på dödens obegriplighet.

J.M. Evyson släpper ny novellsamling: 21 sällsamheter & verkligheter

I 21 vardagsnära noveller med inslag av magisk realism utforskas vad det innebär att vara människa. Genom teman som relationer, HBTQ+, liv och död, artificiell intelligens och myternas roll i vår tillvaro möter vi karaktärer vars subjektiva upplevelser blir nyckeln till en värld där allt inte är som det först verkar.