Fler eller fÀrre nyhetsbrev? Uppdatera din profil och vÀlj nyhetsbrev hÀr.
đ
KONKURRENS. I tisdags var det dags, Sveriges sĂ€mst bevarade hemlighet i bokbranschen â Spotify lanserar ljudböcker i sin tjĂ€nst. Premiumkunder fĂ„r tillgĂ„ng till 12 timmars ljudbokslyssning varje mĂ„nad, dĂ€refter fĂ„r de köpa till 10 eller 20 timmar. Likadant ifall du vill att fler i familjen ska kunna lyssna.
Jag har skrivit ett jĂ€ttelĂ„ngt Analysbrev om vad som talar för och emot att Spotify ska lyckas med ljudböcker pĂ„ den nordiska marknaden (minus Norge eftersom inte ens Spotify â som en gĂ„ng fick med sig vĂ€rldens fyra stora skivbolag â lyckades övertyga de norska oligpolen).
Spotify har de ekonomiska musklerna att göra nÀstan vad de vill pÄ bÄde innehÄllssidan och techsidan. Men de tÀvlar mot renodlade digitala boktjÀnster och frÄgan Àr dÀrför: Kommer de att floppa pÄ samma sÀtt som Amazon?
Annars har precis alla medier skrivit om Spotify och alla i branschen har tyckt till. Det kÀnns som de flesta har en slags hatkÀrlek till bolaget. De flesta förlagen vÀlkomnar en ny stark konkurrent till Storytel och Bookbeat och för de största förlagen lockar möjligheten att nÄ nya kunder utanför de nuvarande ljudboksÀlskarna.
Samtidigt fruktar alla Spotify eftersom det Àr sÄ oerhört mycket större Àn de nuvarande aktörerna. Författare Àr rÀdda för att ersÀttningarna ska bli lika dÄliga som de lÀser att de Àr för musikartister. Skillnaden Àr dock att fler ska dela pÄ ersÀttningen för en lÄt Àn för en bok. DÀremot finns alltid risken att Spotify om nÄgra Är, nÀr de tagit en rejÀl marknadsandel, vill omförhandla villkoren. UngefÀr som Storytel gjort. Och vad gör vi om Spotify satsar pÄ eget innehÄll och erbjuder författare tiotals miljoner för en bok?
I övrigt kan konstateras att vintern plötsligt kom till SkÄne igÄr. Utanför mitt fönster gnistrar solen i ett vitt landskap och pÄ biltaken ligger det 20-30 cm snö. Kanske har det töat bort redan pÄ söndag.
Lika snabbt har inte Spotifys intÄg förÀndrat ljudbokslandskapet. Men att ett par miljoner svenska anvÀndare fÄr ett meddelande i sin Spotifyapp om att utforska ljudböcker kommer naturligtvis att sÀtta sina spÄr. I bÀsta fall i form av hundratusentals nya lyssnare och dÀrmed en ökad bokförsÀljning. I vÀrsta fall enbart genom kannibalisering pÄ befintliga tjÀnster.
Ha en strÄlande helg!
/Sölve & vÀnnerna pÄ Boktugg
PS. Du missar vÀl inte nyhetsbrevet Boktugg SpÀnning?
Gillar du Boktugg?
đ VĂ„ra nyhetsbrev Ă€r gratis tack vare sponsorer och lĂ€sare. Bli en del av Boktugg Inspiration â vĂ€lj ditt eget pris frĂ„n 200 kr/Ă„r eller swisha hĂ€r. Tack för ditt stöd!
PS. Jobbar du i bokbranschen?
FĂ„ koll pĂ„ bĂ„de dagens marknad och framtidens trender med Boktugg Analys â för bokproffs. LĂ€s mer hĂ€r.
EN ARTIKEL
Idag lanserar Spotify ljudböcker i Sverige, Danmark, Finland, Island och Monaco. Ett tiotal förlag finns med från start, däribland Bookmark, Mondial och Bonnierförlagen och Storytelkoncernen. Totalt erbjuds 300 000 titlar,…
* sponsrade presentationer
UPPSNAPPAT
PRISTAGARE. Svenska FörlÀggareföreningens Hederspris 2025 tilldelas Littfest i UmeÄ. De fÄr priset för att de lyckats skapa en opretentiös mötesplats dÀr litteraturen görs levande. Med ett vÀlkurerat program har festivalen blivit en sjÀlvklar samlingspunkt dÀr den stora och trogna publiken Är efter Är fÄr möta allt frÄn internationella storheter till lokala röster.
đ§ SPOTIFY. Egmont Saga skriver i ett pressmeddelande att de laddat upp 25 000 ljudbokstitlar till Spotify inför deras lansering i Norden tidigare i veckan. âVi ser fram emot att titlarna blir tillgĂ€ngliga för en ny grupp anvĂ€ndare. VĂ„rt mĂ„l har alltid kretsat kring att göra bra böcker tillgĂ€ngliga för alla, vilket ligger i linje med Spotifys nya initiativ. Vi Ă€r sĂ€rskilt glada över att kunna göra vĂ„r barnlitteratur och facklitteratur tillgĂ€nglig, eftersom vi förvĂ€ntar oss att mĂ„nga anvĂ€ndare kommer att söka just de hĂ€r genrerna pĂ„ Spotifyâ, sĂ€ger Lasse Korsemann Horne, Publishing Director pĂ„ Saga Egmont.
đ° DEKLARATION. Karl Perlhagen, en av grundarna till Volati, Ă€ger 49,71 procent av aktierna i börsnoterade Bokusgruppen. PĂ„ onsdagen lĂ€mnade han styrelsen i Volati eftersom han utreds av Ekobrottsmyndigheten gĂ€llande en skattemĂ€ssig hantering av en aktieaffĂ€r i hans privata deklaration 2020, skriver Ekonomikanalen EFN. Hans aktieinnehav i Bokusgruppen Ă€r i skrivande stund vĂ€rt 586 Mkr, men han sitter inte i styrelsen. Skattetvisten rör varken hans aktier i Volati eller Bokusgruppen utan det amerikanska medicinteknikbolaget Novocure.
đž NAMNBYTE. Moderbolaget i Hoi-koncernen, Hoi Publishing AB som Ă€r noterat pĂ„ First North, byter namn till IMHO Intermedia House AB. Det beslutades vid en extra bolagsstĂ€mma idag. Bokförlagsverksamheten bedrivs numera i dotterbolaget Hoi Förlag Sverige AB under flera olika imprints. I koncernen ingĂ„r Ă€ven dotterbolagen Eleven Stories AB och Script46 AB.
đ ANDRAHAND. Franska bokförlag vill reglera försĂ€ljningen av begagnade böcker som berĂ€knas utgöra sĂ„ mycket som 15-20 procent av bokförsĂ€ljningen i Frankrike enligt en studie frĂ„n 2024, rapporterar Publishing Perspectives. UpphovsrĂ€ttsinnehavarna mĂ„ste kompenseras nĂ€r böcker sĂ€ljs pĂ„ nytt, menar Vincent Montagne, president för den franska förlĂ€ggareföreningen. Boktugg har tidigare gjort en genomgĂ„ng av den försĂ€ljningen av begagnade böcker i Sverige som kan vara vĂ€rd uppĂ„t 700 Mkr. Precis som i Sverige expanderar olika plattformar för second hand i Frankrike.
đ§© Ă
RETS JULKLAPP. Vuxenleksaken â eller snarare leksaken för vuxna â Ă€r Ă
rets julklapp 2025, enligt HUI Research. Ăven Adlibris ser att intresset för leksaker riktade till vuxna har ökat stadigt de senaste Ă„ren, och nu Ă€r det tydligt att leken Ă€r hĂ€r för att stanna, oavsett Ă„lder.
â Vi har sett ett stadigt vĂ€xande intresse för leksaker som riktar sig till vuxna, bĂ„de nĂ€r det gĂ€ller byggsatser, mĂ„larböcker och samlarobjekt. MĂ„nga söker efter kreativa och avkopplande aktiviteter som ger en paus frĂ„n vardagens stress och digitala skĂ€rmar, sĂ€ger Malin Brewitz, kategoriansvarig för leksaker, spel & pussel pĂ„ Adlibris i ett pressmeddelande.
đ©âđ» NYFĂRVĂRV. Rebecka Leffler Ă€r ny vd för HarperCollins Nordic. Hennes uppdrag Ă€r att stĂ€rka lönsamheten, driva tillvĂ€xt och skapa nya möjligheter. Nu plockar hon in tvĂ„ tidigare kollegor frĂ„n Bonniertiden: Andrea Gruvmalm tilltrĂ€der som Chief Commercial Officer (CCO) och Josefin Andersson blir digital strateg med ansvar för försĂ€ljning mot alla streamingtjĂ€nster. Samtidigt blir Helene Sjöblom, frĂ„n Mondial, Chief Financial Officer (CFO) och bidrar med stark strategisk och finansiell kompetens, enligt ett pressmeddelande.
FLER RUBRIKER
VĂ RA SPONSORER
Ett stort tack till alla företag och organisationer som stöttar Boktugg ekonomiskt och dÀrmed gör det möjligt för oss att driva den hÀr sajten och skicka ut detta nyhetsbrev. Bli sponsor du ocksÄ.
Vi vill alltid bli bÀttre, vad tyckte du om det hÀr nyhetsbrevet?
Tack för att du lĂ€ste …
⊠Ànda hit. Ăr du redan betalande prenumerant kan du hoppa över nedan:
Boktugg Inspiration – stödprenumeration som Ă€ven ger tillgĂ„ng till de artiklar vi vĂ€ljer att kategorisera som premium förutom Analysbrevet.
Boktugg Analys – dĂ€r gĂ„r vi pĂ„ djupet kring strategi, trender och fenomen. Analysbrevet 1-2 ggr/mĂ„nad ingĂ„r och givetvis samtliga premiumartiklar pĂ„ sajten.
Du fÄr detta nyhetsbrev för att du nÄgon gÄng anmÀlt dig som prenumerant via sajten. Boktugg anvÀnder Memberful och Mailchimp för att administrera vÄra prenumeranter.
Om du inte lĂ€ngre vill ha nĂ„got av Boktuggs nyhetsbrev blir vi sĂ„klart ledsna – men du kan sjĂ€lvklart avsluta alla utskick frĂ„n Boktugg hĂ€r.
Avs: Boktugg AB, Box 1018, 251 10 Helsingborg.
Kontakt: support@boktugg.se





























