BOKTUGG SPÄNNING
Litterära arv. Jag har tidigare nämnt att jag lyssnade på en Ian Fleming-biografi. Efter hans död har flera andra författare tagit över och skrivit nya James Bond-romaner. Faktum är att många numera inte ens verkar minnas Fleming, eller för den delen att filmhjälten från början är en bokhjälte.
Den här månaden släpps en ny Tom Clancy-deckare, där faktiskt författarens namn är störst på omslaget – trots att han varit död i tolv år. Clancy skrev 19 romaner utgivna mellan 1984 och 2013, de sista fem med medförfattare. Jakten under ytan, som släpps nu i Sverige, är den 22:a boken som skrivits efter Clancys död. I år kommer det tre nya Clancy-romaner på engelska.
Åke Edwardsson, som vi hade en lång intervju med på Boktugg för ett tag sedan, har utsetts till mottagare av Crimetime Awards hederspris 2025. Nästa helg äger Crimetime rum på Bokmässan i Göteborg.
Denna gång möter vi en spänningsförfattare som har “hittat hem” efter att ha inlett sin karriär med att skriva feelgood, samt en manusförfattare för tv som nu släpper uppföljaren till en bok som även blev tv-serie. Mer om Frida och Hans nedan.
Just nu kommer det många nya spänningstitlar till bokhandeln. Sedan förra nyhetsbrevet har det släppts ett 30-tal nya titlar och en del av dem tipsar vi om längre ner i brevet. Vi kan inte få med alla, men de flesta. Jag försöker undvika återutgivningar men ibland kan det slinka igenom någon. Pocketsläppen (24 stycken senaste två veckorna) finns inte heller med.
/Sölve Dahlgren, chefredaktör Boktugg
INTERVJUN
Frida Gråsjö – jurist, chef och Dalslands mysdeckarstjärna
Frida Gråsjö är juristen från Åmål som började skriva feelgood, men som de senaste åren etablerat sig som Dalslands stora deckarstjärna och släpper två nya deckare i år.
I hennes två mysdeckarserier syns tydliga spår av juristbakgrunden, själv beskriver hon tanken på att jobba på en advokatbyrå som en skräckvision. Boktuggs Kerstin Bergman träffade Frida i dalslandsidyllen en vacker försommardag för att tala om skrivandet, om Dalsland som deckarmiljö och om vad som egentligen skiljer mysdeckare från feelgood.
Feelgood – ett naturligt val när livet var svårt
Jag träffar Frida Gråsjö på ett av våra gemensamma favoritställen i Dalsland, Tollebols kvarn utanför Åmål. Över våfflor med grädde och sylt i en miljö som är som hämtad ur en av hennes romaner, berättar Frida om hur hon inledde sitt skrivande och så småningom hittade fram till deckargenren.
Även om hon började författarkarriären med feelgood, säger hon att det någonstans egentligen alltid var deckare hon ville skriva. Hennes stora författarförebild är Agatha Christie som hon läste det mesta av under uppväxten, men även den mer humoristiske PG Woodhouse var en tidig favorit.
”Bibliotekarierna här i Åmål där jag växte upp var så hjälpsamma, de letade upp och beställde hem alla böcker jag ville ha. Och Agatha Christie är fortfarande min go-to-författare”, avslöjar hon.
Redan som barn skrev Frida i sin Mina vänner-bok att hon vill bli författare. ”Men när jag började plugga gav jag mig in i juridiken, någonting helt annat. Jag skrev hela tiden men projekten blev för stora, jag fick inte ihop det. Jag ville skriva pusseldeckare, men det gick inte.” Först när hon och familjen efter flera dödsfall och cancerbesked i den närmaste kretsen tog en välbehövlig ”livspaus” i Thailand kom skrivandet igång på allvar.
”Då blev det feelgood. Livet var svårt nog ändå”, säger Frida. Men efter ett antal feelgoodböcker försökte hon sig på deckargenren igen. 2023 släpptes Vatten över huvudet och idag sätter hon Dalsland på deckarkartan med sina mysdeckare.
Skillnaden mellan feelgood och mysdeckare?
Men vad är egentligen skillnaden mellan feelgood och mysdeckare, eller cosy crime som det också ofta kallas?
”Jag ser det som Olséni och Hansen sa någon gång: mysdeckare är feelgood men med ett riktigt snyggt mord”, förklarar Frida. ”Jag tänkte att det kan jag skriva. Och en sommar när vi satt vid glasskaféet vid den femtonde slussen på Dalslands kanal noterade jag hur hårda och kalla stenarna i slussbassängen var – en perfekt plats för mord.”
Det dröjde dock inte länge innan hon insåg att det var mycket svårare att skriva deckare än feelgood. ”Allt måste stämma med ledtrådar och så vidare, det är ett upplägg med mycket mer att hålla reda på”, konstaterar hon. ”Feelgood har lite mer fokus på karaktärernas utveckling och känslor. I mysdeckarna behövs det riktigt samma djup på den punkten. Att mina deckare drar mycket åt feelgoodhållet passar bra då jag själv har svårt att läsa alltför otäcka historier.”
Många av Fridas feelgoodläsare har följt med över till mysdeckarna, men hon berättar att hon också delvis hittat en ny läsekrets.
”Eftersom deckarna utspelar sig i Dalsland är det viktigt med de många lokala läsarna som strömmat till. Men mina läsare är nog oftast de som gillar både feelgood och deckare”, tillägger hon.
Konsten att göra serierna olika
Såväl inom deckargenren som när det gäller feelgood är det skrivandet av serier som dominerar idag, och inom båda genrerna skriver Frida olika serier parallellt. På deckarsidan rör det sig för närvarande om två serier: (…)
Kriminalromaner av Frida Gråsjö
Morden vid 17:e slussen
Vatten över huvudet (Bokfabriken 2023)
Beska droppar (Bokfabriken 2024)
Lösa skott (Bokfabriken 2025)
Advokatbyrån i mitten av ingenstans
En fråga om mord (Bokfabriken 2024)
En bild av död (Bokfabriken 1 dec 2025)
AKTUELLA SPÄNNINGSTITLAR
Jakten under ytan av Tom Clancy, Jeffrey Wilson & Brian Andrews (Bookmark Förlag, övers. Jan Risheden) – Jack Ryan-serien. En rysk ubåt med enorm eldkraft hotar USA, och Katie Ryan dras in i ett spel där hennes far, president Jack Ryan, kan tvingas välja mellan familj och nation. Teknologisk precision och geopolitiska intriger gör detta till en högoktanig militärthriller.
Stugorna av Johan Theorin (Wahlström & Widstrand) – Fristående spänningsroman. Vid en övergiven stugby i Smålands skogar korsas vägarna mellan en kvinna plågad av gamla dödsfall, en ung assistent och en rånare på flykt med miljoner i bytet. Psykologisk thriller med inslag av spökhistoria.
Svart som sand av Per E. Åsberg (Bokförlaget Nona) – Bok 2 i Shira Jacobi-serien. Ett plan exploderar på Bromma flygplats och Shira fångar allt på bild, vilket gör henne till måltavla i en kamp mellan makt och pengar. En rapp och samtidsnära thriller.
Hungermyren av Anna Kuru (Modernista) – Fristående spänningsroman. När Mikael återvänder till Kiruna dras han in i jakten på en mytomspunnen guldåder, samtidigt som familjehemligheter och konflikter mellan samer och tornedalingar väcks till liv. En mörk och suggestiv norrländsk thriller.
Kaninens år av Fredrik Lundberg (Piratförlaget) – Bok 2 i Lars Ferm-serien. Året är 1999 och när reportern Lars Ferm nystar i märkliga inköp på Systembolaget hamnar han mitt i en växande korruptionsskandal som leder till Sydafrika och internationella maktspel. En driven och samtidshistorisk thriller.
Huset på Kreugers kulle av Linda Ekström (Lava förlag) – Fristående spänningsroman. Författaren Fanny Dunkelstiernas lugna liv vid kusten vänds upp och ner när en trasig dagbok avslöjar spår av ett gammalt brott. En blandning av feelgood och psykologisk spänning.
Flickan i havet av Anna Wester & Marie-Louise Kanon (InTegulas AB) – Bok 2 i Morden på Axholmen-serien. En man och en ung flicka hittas döda i vattnet, och snart dras två kvinnor in i en härva av lögner, svek och mörka hemligheter på den isolerade ön. En klassisk skärgårdsdeckare med psykologisk nerv.
Ovum av Linnéa Wikman (Swedish Zombie) – Bok 12 i Den nya skräcken-serien. Efter en förlust blir Cecilia besatt av märkliga ägg som tycks växa inuti hennes hals och snart isolerar hon sig helt för att förstå vad som sker. En kroppslig och febrig skräckroman om sorg och besatthet.
Kastellets hemlighet av Mikaela Lodén (Lava förlag) – Fristående spänningsroman. En klassåterträff på Vaxholms Kastell förvandlas från lekfull mordgåta till dödligt allvar när en av deltagarna faller offer på riktigt. En klaustrofobisk och intrigtät thriller i skärgårdsmiljö.
Vådeld av Martin Ekman (Vibery Press) – Bok 2 i Mårten Steen-serien. När en rad dödsfall visar sig vara mord där eld används som vapen blir fallet smärtsamt personligt för utredarna Mårten och Anna-Lena. En intensiv kriminalthriller.
Utan spår av Anders Sundkvist (Norstedts) – Bok 1 i Brottsplats Nord-serien. När narkotika flyter i land i Luleås skärgård dras kriminalaren Demian Vide in i ett fall som snabbt visar sig vara allt annat än rutin. En lågmält realistisk och intensiv kriminalroman från Norrbotten.
Den yttersta hemligheten av Dan Brown (Albert Bonniers Förlag, övers. Ylva Spångberg & Torun Reuterswärd) – Bok 6 i Robert Langdon-serien. En föreläsning i Prag slutar i mord och försvinnande, och Langdon kastas in i en jakt där vetenskap och uråldig mytologi kolliderar. En konspirationsthriller i högt tempo och internationella miljöer.
Och ljuset lyser i mörkret av Anna Bååth (Bokförlaget Nona) – Bok 2 i Laholmsmorden-serien. När överfall och våldtäkter skakar Knäred kastas polisen Sanna och hennes son Simon in i en mardrömslik härva där gamla brott och nya hot flätas samman. En mörk och realistisk småstadsdeckare.
Över ån av Barbara Kjellström & Harald Kjellström (Lind & Co) – Bok 1 i kriminalserien om Göran Karlsson. En misstänkt förgiftning i Strängnäs visar sig hänga samman med en gammal familjekonflikt och ett ouppklarat dödsfall, och kriminalinspektör Göran Karlsson tvingas ompröva ett fall han en gång avskrivit. En småstadsdeckare.
Nattvandraren av Thomas Svensson & Ulrika Hägglund (Southside Stories) – Bok 1 i en trilogi. Efter en rattfylleolycka försöker Henrik dölja sanningen, men en nattvandrare bevittnar allt och en farlig katt-och-råtta-lek tar sin början. En suggestiv spänningsroman om skuld, lögner och fasader.
Rök och speglar av Mårten Sandén (Louise Bäckelin Förlag) – Bok 1 i Deckarduon-serien. När två rivaliserande deckarförfattare blir misstänkta för mordet på sin förläggare tvingas de motvilligt samarbeta för att rentvå sig själva. En lekfull men mörk kriminalroman som rör sig mellan kulturvärld och undre värld.
Den förfärlige förläggaren av Klas Knutsson (Lava förlag) – Fristående spänningsroman. När två mord sker samma dygn i Uppsala och en kvinna hittas död i Östersund leder spåren mot bokförlagsbranschens dolda konflikter. En kriminalroman om maktspel, svek och ekonomisk brottslighet.
Dyrka av Helén Wigh (Historiska Media) – Bok 4 i Elin Roth-serien. Filipstad 1951: Elin jagar sanningen bakom hotfulla meddelanden och en älskad man på flykt undan mordmisstankar, samtidigt som den ökände Korpen åter gör sig påmind. Historisk kriminalroman, avslutande delen i serien.
Extremisterna av Helena Herbert (Mondial) – Bok 2 i Mörkret i Malmö-serien. Polisprästen Annika dras in i ett fall av människohandel medan en ung man snabbt radikaliseras och närmar sig terrornätverk. En samtidsnära kriminalthriller om tro, våld och utsatthet i Malmö.
Dödlig sorg av Mikael Ressem (Lind & Co) – Bok 21 i Erik Sandström-serien. När läkare knivmördas och blod från en sedan länge död polismördare hittas på brottsplatsen ställs Patrik Andréasson och hans kollegor inför ett olösligt mysterium. En tät och dramatisk sjukhusdeckare.
Tryggare kan ingen vara av Berit Öst Jonsson (Modus Operandi Förlag) – Fristående spänningsroman. Anjas till synes perfekta liv rämnar när barnlöshet, oförrätter och tragedi driver henne till ett ödesdigert beslut med dödliga följder.
Där kommer tre mördare på vägen av Sofia Rutbäck Eriksson (Lind & Co) – Bok 6 i Arvidsträsk-serien. Ett oväntat dödsfall i byn skakar invånarna, och snart ställs frågan om det rör sig om ett inbrott som gått snett eller ett kallblodigt mord. En varm pusseldeckare med humor, gemenskap och spänning.
Hästhandlaren av Karl Eidem (SAGA Egmont) – Bok 1 i Stellan Johansson-serien. Året är 1984 när två ungdomar hittas mördade norr om Stockholm, och kommissarie Johansson tvingas följa spår genom porrklubbar, Palmehat och hästgårdar. En mörk och tidspräglad kriminalroman.
HALLÅ DÄR …
… Hans Rosenfeldt som är aktuell med Skördebarn!
Hans Rosenfeldt är välkänd för den breda allmänheten som tv- och radiopersonlighet och som manusförfattare ligger han bakom många framgångsrika tv-serier och filmer, inte minst tv-serien Bron (2011–2018). 2010 inledde han tillsammans med Michael Hjorth polisthrillerserien om psykologen Sebastian Bergman och poliserna på Riksmord. Från Det fördolda (2010) till Skulden man bär (2023) har duon tillsammans skrivit 8 böcker i serien som getts ut i 30 länder och sålt i ungefär 8 miljoner exemplar. De två första böckerna blev parallellt också en tv-serie i fyra delar med titeln Den fördömde (2010–2013) med Rolf Lassgård i huvudrollen som Sebastian Bergman. År 2020 släppte Hans sin första egna deckare Vargasommar som även filmades som tv-serie med samma titel (2024) och Eva Melander i huvudrollen som Haparandapolisen Hannah Wester. Nu kommer uppföljaren Skördebarn (Norstedts 2025), andra boken i serien om Hannah Wester och den ryska yrkesmördaren Katja. Boktuggs Kerstin Bergman ställde ett par korta frågor:
Hur fick du idén till Skördebarn och kan du berätta något kul om skrivandet av den?
”Jag fick idén till boken när jag besökte kolerakyrkogården i Salmis vid ett av mina besök i Haparanda. Visste att jag på något sätt ville börja en historia där och jobbade fram en som involverade både Hannah och Katja från Vargasommar. Kan nog inte berätta något kul om skrivandet. Jag är väldigt disciplinerad, gör en detaljerad storyline innan jag börjar skriva och håller mig till den. Så inga överraskningar där inte …”
Kan du tipsa om någon bra spänningsroman du läst (eller lyssnat på) nyligen på svenska?
”Jag läser inte spänningsromaner. Får nog av det på jobbet. Men jag kan rekommendera Bea Uusmans kommande Vitön – uppföljare till den fantastiska Expeditionen – som enligt uppgift ska vara lika spännande som vilken deckare som helst.”
🤟 Tack för att du prenumererar …
… det gör oss glada. Vi hoppas att du gillade intervjun. Har du förslag på vilka författare vi ska intervjua framöver så svara på enkäten nedan. Där finns även ett fält där du kan fylla i ett namn på en författare du vill läsa mer om.
Och du får väldigt gärna tipsa dina vänner som gillar spänningsgenren om att bli prenumeranter precis som du. Skicka dem denna länk: