
I konflikt med tidsandan: tolv unga liberaler om människan, världen & friheten

| Författare | |
|---|---|
| Förlag | Ekerlids |
| Genre | Samhälle, politik och debatt |
| Format | Danskt band |
| Språk | Svenska |
| Antal sidor | 233 |
| Vikt | 350 gr |
| Utgiven | 2024-11-15 |
| SAB | Ocgc |
| ISBN | 9789189868175 |
Våld och slutenhet har präglat inledningen av 2020-talet. Efter Putins brutala invasionskrig är det inte längre fred i Europa och den regelbaserade världsordningen är satt ur spel. På ett globalt plan är den liberala demokratin på tillbakagång samtidigt som utsläppen av växthusgaser fortsätter att stiga. I Sverige ökar otryggheten i spåren av skjutningar och sprängningar. Den dystra tidsandan har fått politiker att blicka inåt mot nationen och den stora staten. Det har påverkat en generation av unga liberaler i Sverige, som vill se något annat.
Boken I konflikt med tidsandan - tolv unga liberaler om människan, världen och friheten presenterar en ny frihetlig riktning i några av vår tids viktigaste samhällsfrågor. Texterna sträcker sig längre än en debattartikel eller 280 tecken på sociala medier.
I boken varvas konkreta reformförslag för hur samhällsproblem kan hanteras med nya idéer om liberalismens framtid.
Författare: Alex Nilsson (red.), Viktor Karlsson (red.), Jakob Norhall, Frida Brundu, Thea Erlandsson, Max Hjelm, Elin Hjelmestam, Lovisa Lanryd, Lovis Lindquist, Hannes Sjöberg, Robin Sällström, Gabriella Toftered.

























