Handbok i sprit och drinkar

Handbok i sprit och drinkar
Författare
Medverkande
Förlag Bokförlaget Polaris
GenreMat och dryck
FormatInbunden
SpråkSvenska
Antal sidor224
Vikt826 gr
Utgiven2025-05-15
SABQcaf
ISBN 9789180663861

"Betyg 5/5: Briljant. Det här är, kort sagt, en makalös och lysande drinkbok. Tonen är pedagogisk, initierad och underhållande, och jag skulle tro att den lockar både erfarna och nybörjare. En fullträff!" Bibliotekstjänst

Hur blandar man en perfekt Negroni? Vad skiljer olika Whiskysorter åt? Vilka drinkar passar till vilka tillfällen?  

I en elegant och grundlig guide går bartendern Leo Lahti igenom de viktigaste teknikerna, knepen och recepten för att blanda fantastiska drinkar hemma. Utöver de 160 recepten få vi en djupdykning i olika spritsorter, vackert illustrerade smakkartor och historierna bakom nya och klassiska cocktails.  

Leo Lahti är en av Sveriges mest erfarna bartenders. Han har arbetat över hela världen och varit med och satt två olika barer på topplistan World s 50 Best Bars. Idag arbetar han på cocktailbaren bird i Köpenhamn.