
En gringo i Bolivia : resor i Anderna

| Författare | |
|---|---|
| Förlag | Hägglunds förlag |
| Genre | Geografi och resor |
| Format | Häftad |
| Språk | Svenska |
| Antal sidor | 98 |
| Vikt | 128 gr |
| Utgiven | 1994-06-01 |
| ISBN | 9789171230447 |
På gropiga grusvägar reser författaren omkring uppe i Anderna. Högplatån är omgiven av snöklädda toppar, och vid sidan av vägen går lamadjur. De övriga I bussen är indianer.
Författaren och journalisten Karl Nordlander är gringon, främlingen, betraktaren och voyeuren. Han är smyglyssnaren som med nyfiket spetsade öron blir vittne till de olika turerna i de älskande parens erotisk spel och ser lagar och moralregler ställas på prov. Han ser solen gå ner över Titicacasjön, han får en ny syn på korruption.
Han reser genom 1990-talets Bolivia, där indianerna värjer sig mot de vitas "civilisation". De får god hjälp av naturens makter, när regnen sätter vägarna under vatten och isolerar hela landsändar.
En stor reseskildring i det lilla formatet som är oumbärlig för alla som intresserar sig för Sydamerika.























