
Att få hjälp att dö : synsätt, erfarenheter, kritiska frågor

| Författare | |
|---|---|
| Förlag | Studentlitteratur AB |
| Genre | Medicin |
| Format | Häftad |
| Språk | Svenska |
| Antal sidor | 283 |
| Vikt | 0 |
| Utgiven | 2005-11-25 |
| SAB | Dgv |
| ISBN | 9789144035628 |
I vad mån kan människor beredas en god och värdig död? Vad åstadkoms i dag genom vård och behandling? Vilka är de potentiella möjligheterna? Finns behov av dödshjälp? Finns efterfrågan? Kan dödshjälp vara etiskt acceptabel? Hur kan det i så fall gå till i praktiken? Bör dödshjälp legaliseras?
Frågorna är komplexa och vanskliga att behandla. I boken deltar sakkunniga från många områden: palliativ medicin och omvårdnadsforskning, psykologi och psykiatri, medicinsk etik och juridik samt beträffande olika religioners inställning till hjälp att dö och synen på på sådan hjälp i ett historiskt perspektiv.
I den kontroversiella frågan om legalisering av dödshjälp intar de två redaktörerna olika positioner. Liknande åsiktsskillnader framkommer även i bidragen från övriga författare. Läs mer om boken på studentlitteratur.se























