Författaren Frederick Forsyth död

Fredrerick Forsyth 2003 med sin då nyutkomna "Hämnaren" i tysk översättning. Foto: Michael Probst/AP/TT.

Den brittiske författaren Frederick Forsyth har avlidit, 86 år gammal, efter en tids sjukdom, skriver The Guardian. Frederick Forsyth slog igenom 1971 med “Schakalen”, en politisk thriller om ett planerat attentat mot Frankrikes president de Gaulle, som snabbt blev en bästsäljare och filmklassiker.

Han föddes 1938 i brittiska Kent och utbildade sig först till stridspilot, vid 19 års ålder var han en av de yngsta i Royal Air Force, innan han sadlade om till journalist.

I början av karriären arbetade han för Reuters och BBC, bland annat som korrespondent i Frankrike och Afrika. Under Biafrakriget tog han öppen ställning för utbrytarregionen Biafra, något som ledde till konflikt med BBC och inledde hans karriär som författare.

Hans thrillers byggde på noggrann research och ofta med verkliga konflikter som fond. Böckerna sålde i tiotals miljoner exemplar världen över, bland de mest kända finns Täcknamn Odessa, Krigshundarna och Hämnaren.

Genombrottsromanen Schakalen filmatiserades redan två år efter utgivningen, 1973, med Edward Fox i huvudrollen och blev en klassiker inom spiongenren. 1997 gjordes en nyinspelning, där Bruce Willis spelade titelrollen och Richard Gere medverkade – men den versionen fick ett mer ljummet mottagande.

I sin självbiografi avslöjade Forsyth 2015 att han i mer än två decennier av sitt liv hade samröre med den brittiska underrättelsetjänsten MI6. Han förblev en aktiv samhällsdebattör och skrev romaner ända upp i 70-årsåldern.

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

tt@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Relaterade nyheter

Ett hav av fjärilar – ett spektra av känslor

“Ett hav av fjärilar” är en novellsamling som innehåller tio olika noveller. Berättelserna tar med sina läsare på en känslomässig berg- och dalbana. Boken vänder sig framför allt till unga kvinnor.