🚀 ÖVERSPRÅKLIGT. Svenska startupen Aniara, med Rickard Lundberg som VD och grundare, tar in 600 000 euro (ca 6,5 Mkr) från investerare med Aller Media i täten. I ett pressmeddelande pekar Allerfamiljen på hur de revolutionerade mediabranschen med ny tryckteknik 1873 och nu åter satsar på en disruptiv teknik. Aniara jobbar med AI-översättningar (i dagsläget 8 språk) och hjälper författare att nå ut i världen. På ett år har man gett ut 128 titlar i 14 länder och skrivit avtal med över 50 författare – med fler på väntelistan.
Aniara tar in 6,5 Mkr med Aller Media som ny investerare
redaktion@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Senescens poesi av Lars Freij
Senescens står som ett vittnesbörd om poesins kraft att förena, inspirera och trösta. Den är en påminnelse om skönheten i vår gemensamma mänsklighet och potentialen i att belysa,
En myllrande landsbygdsroman av Lena M Johansson
Romanen utspelar sig i Roslagen och är fylld av längtan, vänskap, hämnd och hemligheter. Här puttrar nykokt kaffe genom årets alla skiftningar och högtider i den lilla byn där alla känner alla.
Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage
Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).
Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,
Frida Arwen Rosesunds bok “Till min bror” handlar om den kände poeten Dan Anderssons syster Anna.
– Mitt intresse för Dan Andersson väcktes när jag hörde musikaliska tolkningar av hans dikter. Musiken, texterna och hans livsöde intresserade mig och på den vägen upptäckte jag Anna.