🙊 AI-HITTEPÅ. Chicago Sun-Times hade i helgen en 64-sidig sommarbilaga som bland annat innehöll boktips. Ett av dessa gällde The Last Algorithm av Andy Weir, “another science-driven thriller by the author of The Martian”. Det var bara ett problem. Det existerar ingen sådan bok, trots att handlingen beskrevs i artikeln. Journalisten hade använt en AI-tjänst för att generera listan med boktips (som innehöll ytterligare en påhittad titel) och sedan glömt att dubbelkolla fakta, rapporerar Nieman Labs. Texten till bilagan kom från en extern producent, inte tidningens egen redaktion, men har även tryckts i Philadelphia Inquirer.
Tidning rekommenderade boktitlar som AI hittat på
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Spänningsromanen “Champagnemorden” av Marina Englund, Caramel Förlag, ute nu!
I “Champagnemorden” tar någon lagen i egna händer då samhället sviker. Charlotte Ivarsson, f d polisutredare, är mordhotad av en internationell liga efter ett uppklarat uppdrag.
Bortom evigheten, en filosofisk spänningsroman om Jorden, människan och livet
I den tidigare boken “Världen vill inte bli räddad” får man lära känna Artan Libohova och hans engagemang i att försöka förändra världen, boken avslutas med hans död.
Ett hav av fjärilar – ett spektra av känslor
“Ett hav av fjärilar” är en novellsamling som innehåller tio olika noveller. Berättelserna tar med sina läsare på en känslomässig berg- och dalbana. Boken vänder sig framför allt till unga kvinnor.
Min nya bok: Från speedwaystjärna till inre stillhet – Norvy Brandin släpper bok om mental styrka och meditation.
Norvy Brandin växte upp på speedwaybanor i Sverige och blev tidigt mästare på att hantera höga farter och pressade situationer. Men jakten på inre balans tog honom vidare – till mental träning,