Efter en nästan 20-årig karriär inom sjukvården har Specialistsjuksköterskan och Ambulanssjuksköterskan Della Ström skrivit en bok. Förutom inom den svenska sjukvården har Della har jobbat mitt i ett krig i Sydsudan åt Röda Korset och på ett lyxkryssningsfartyg i USA och Karibien. Många av hennes unika erfarenheter har hon valt att börja dela med sig av och hon ser fram emot att skriva flera böcker som delvis är baserade på verkligheten.
Dellas största intresse är just att skriva och Ambulans 9210 är hennes sjunde manus som hon försökt publicera och äntligen lyckats. Själv läser hon allt från Harry potter till GW Persson och två författar-favoriter är Harlan Coben och Stephen King. Della skriver gärna texter som hon själv vill läsa och numera blandar hon in egen erfarenheter från sitt arbete som sjuksköterska i sina historier. Della har arbetat länge inom akutsjukvården och är har en magister-examen inom anestesi. Idag studerar Della till vårdlärare på Stockholms universitet och har redan börjat jobba på Svea Vux i Sollentuna. Della bor i Upplands Väsby med sin man Tobbe och deras hund Lexie.
Ambulans 9210
- Förlag: Lava förlag
- Utgiven: 2025-03-13
En tidig söndagsmorgon försvinner en ambulans under ett rutinuppdrag i Stockholm. Trots upprepade kontaktförsök råder radiotystnad från besättningen och polisen står handfallna medan timmarna passerar. I en annan del av Stockholm befinner sig den introverta ambulanssjuksköterskan Martin på begravning. Läs mer »