🌍 Export. Nu är det klart att Annika Norlins debutroman ska ges ut i Storbritannien, där förlaget Scribe planerar utgivning 2025, med Alice Olsson översättare. Det avtalet innebär att Stacken kommer att översätts till totalt sex språk. Utöver engelska är det sen tidigare klart att boken översätts till nederländska, danska, norska, finska och katalanska, skriver hennes svenska förlag Natur & Kultur.
– Jag är otroligt peppad på att Stacken ska få resa till olika länder. Jag tänkte nog först på den som en ganska svensk bok, men när jag läste Alices översättning kom jag på att den nog inte alls är det, säger Annika Norlin som nyligen nominerades till Sveriges radios romanpris.
Annika Norlin-debut såld till sex länder
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage
Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).
Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,
Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman
Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,
Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson
Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.