Brottslighet på bibliotek ska kartläggas av Brå

Regeringen har gett i uppdrag till Brottsförebyggande rådet (Brå) att kartlägga brottsligheten på bibliotek och simhallar. Det handlar om att ta reda på brottslighetens omfattning, vilken typ brott det handlar om och mot vem de riktar sig. Resultatet, som ska rapporteras i september 2020, ska ligga till grund för diskussionen om det ska bli möjligt att porta stökiga personer från exempelvis bibliotek.
Moderaterna är dock inte nöjda med regeringens uppdrag till Brå, utan vill gå snabbare fram. Enligt Biblioteksbladet säger Ulf Kristersson till TT att det är uppenbart att bibliotek och simhallar har problem med brottslighet och att detta inte behöver kartläggas.
(Via Biblioteksbladet.)

Anna von Friesen

Anna von Friesen

Anna von Friesen frilansar som journalist, redaktör, korrekturläsare och med andra redaktionella tjänster.

anna.von.friesen@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage

Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).

Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,

En myllrande landsbygdsroman av Lena M Johansson

Romanen utspelar sig i Roslagen och är fylld av längtan, vänskap, hämnd och hemligheter. Här puttrar nykokt kaffe genom årets alla skiftningar och högtider i den lilla byn där alla känner alla.

Senescens poesi av Lars Freij

Senescens står som ett vittnesbörd om poesins kraft att förena, inspirera och trösta. Den är en påminnelse om skönheten i vår gemensamma mänsklighet och potentialen i att belysa,

Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman

Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,