Förlaget Smartypants söker ny ägare

Smartypants, ett förlag som ger ut barnböcker skrivna av barn, lägger ner verksamheten.
”Det har varit fantastiskt roligt att få ta del av alla hundratals unika historier från alla barn, och ännu roligare att lansera tryckta versioner av några stycken. De senaste två åren har tyvärr inte tiden räckt till riktigt och företaget har till stor del varit inaktivt, och kan man inte göra något riktigt ska man inte göra det alls tycker jag”, skriver grundaren Liza Maker på hemsidan.
Hon efterlyser någon som kan tänka sig att ta över verksamheten och skriver att hon gärna lämnar över stafettpinnen till rätt person. Förlaget gav ut en bok om året, med texter som barn har skickat in, senast Spökhistorier för och av orädda barn.

Anna von Friesen

Anna von Friesen

Anna von Friesen frilansar som journalist, redaktör, korrekturläsare och med andra redaktionella tjänster.

anna.von.friesen@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Relaterade nyheter

Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman

Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,

Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson

Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.