Monika Fagerholm tilldelas Finlandiapriset, Finlands främsta litteraturutmärkelse, för sin roman ”Döda trakten/Kvinnor i revolt”.
Romanen är den första delen i en tredelad romansvit och kretsar kring en tonårsflicka som under mitten av 1970-talet flyttar från landsbygden. Boken är enligt prismotiveringen ”en djup och stor roman som berättar om skrivande, samhälleliga strömningar, feminism och familjen”.
Finlandiapriset har delats ut sedan 1984 av Finlands bokstiftelse. Prissumman är 30 000 euro, motsvarande närmare 330 000 kronor.
Monika Fagerholm fick ett stort publikt genombrott 1994 med “Underbara kvinnor vid vatten”. Hon tilldelades Augustpriset för “Den amerikanska flickan” 2005 och Nordiska rådets litteraturpris för ”Vem dödade bambi?” 2020.
Senast en finlandssvensk författare tilldelades Finlandiapriset i den skönlitterära klassen var enligt Yle 2012, när Ulla-Lena Lundberg fick priset för romanen ”Is”.

Döda trakten/Kvinnor i revolt
- Förlag: Albert Bonniers Förlag
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Utgiven: 2025-10-10
- ISBN: 9789100811907
Boktuggs fotnot: Enligt pressmeddelande från Förlaget (som ger ut boken i Finland) var Fagerholm för tredje gången nominerad till Finlandiapriset, som på torsdag delades ut i Helsingfors. Musikern Maija Vilkkumaa valde årets vinnare och prismotiveringen lyder:
Årets Finlandiapris går till en djup och stor roman som berättar om skrivande, samhälleliga strömningar, feminism och familjen. Författaren skriver som ingen annan, det gnistrande, unika språket forsar fram i en förförande spiral från början till slut. Romanen i romanen och referenserna binds mästerligt samman till en naturlig del av historien, som jag läser glupskt, medan jag fänglas av alla rollfigurerna i romanen.



























