På Spotify finns hundratusentals smakprov från ljudböcker, uppladdade som podcast-avsnitt. I beskrivningen lockar de med “full audiobook for free” på sajter som audiobookspace.com som via en affiliatelänk leder till Audiobooks.com – Storytels amerikanska tjänst. De betalar 15-25 dollar för varje ny kund som provar gratis i 30 dagar. Dessa reklampoddar riskerar att dränka de ljudböcker som nu finns på Spotify.
Det stora ljudboksbedrägeriet hade kanske varit en mer säljande rubrik. Men det är samtidigt är gränsen hårfin mellan bedrägeri, vilseledande marknadsföring och faktiskt bara marknadsföring. Så låt oss förklara fenomenet.
När Spotify lanserade ljudböcker i Sverige tidigare i veckan innebar det samtidigt att många författare började söka på sitt namn för att se om deras böcker fanns i tjänsten. Det innebar också att fler fick upp ögonen för något som funnits i många år: korta utdrag ur ljudböcker.
På Spotify finns mängder av podcasts som egentligen inte är podcasts. Varje “avsnitt” av podden är nämligen bara 3-6 minuter långt och består av det smakprov, vanligen inledningen på ljudboken, som personerna bakom har laddat ner från den sajt som Storytelägda Audiobooks.com driver. Därefter har de laddat upp på Spotify.

Poddar med hundratals utdrag ur ljudböcker
Titlarna på dessa podcasts varierar. Några exempel som vi hittat under vår undersökning är “Listen to Top 100 Audiobooks in Mysteries & Thrillers, Legal Thrillers” där namnet på den som står bakom podden kallas “Free Download Audiobook” och “Download the Top 100 Audiobooks in Nonfiction, Economics” från “Start Free Audiobook”.
Namnet på varje avsnitt är titeln på en bok och författarens namn. I beskrivningen kan man läsa “Listen to this audiobook in full for free on https://audiobookspace.com” och därefter metadata om boken på engelska (eller i vissa fall andra språk, vilket vi återkommer till) med uppläsare, längd, utgivningsdatum och förlagets beskrivning. Ibland även omdömen som plockats från Goodreads, Audible och andra källor. Ibland med källhänvisning, ibland bara med rubriken “Member reviews”.
Varje podcast kan innehålla 200-800 avsnitt. Vi har identifierat 294 poddar som alla hänvisar till audiobookspace.com för den som vill lyssna på hela boken. Med andra ord rör det sig om hundratusentals olika ljudböcker. Det finns ingen sajt på domänen audiobookspace.com utan endast ett re-direct-script som skickar besökaren vidare till en landningssida för audiobooks.com som ju ägs av Storytel.
Är det de som spammar Spotify med alla dessa lockbeten? Nej, det ser ut att vara en affiliate till Audiobooks.com eftersom det är vad som sker när man klickar på länken. Med hjälp av Waybackmachine så avslöjar vi detta trick.

Stora pengar att tjäna
Så vad tjänar personerna bakom upplägget på att göra detta? Jo, Audiobooks.com har ett väldigt generöst affiliate-program. För varje person som sajnar upp för att prova gratis i 30 dagar (under vilken period de dessutom får lyssna gratis på 3 ljudböcker) får en affiliate mellan 15 och 25 dollar. Beroende på kvalitet. Om det är för låg kvalitet och alltför få provlyssnare faktiskt blir kunder så kan ersättningen sjunka.
Så kan det inte vara riktiga poddar, som helt enkelt bara har som idé att lyfta fram ljudböcker värda att lyssna på?
Nej. Dels för att de uppenbart kopierat texter om böckerna från olika källor på nätet. Dels för att listorna blandar ljudböcker på ett sätt som tyder på att det skett med hjälp av script i stor skala.
Dessutom handlar det om enorma mängder. Många podcastavsnitt verkar vara daterade baserat på utgivningsdatumet för den ljudbok de gör reklam för, i vissa fall så långt tillbaka som 1999. Uppskattningsvis finns det över 150 000 utdrag ur ljudböcker maskerade som podcastavsnitt på Spotify idag. Och då är det enbart domännamnet audiobookspace.com vi räknat på.
Vi har träffat på fler domännamn som förekommer i liknande podd-smakprovs-upplägg på Spotify. Några av dem har faktiskt en egen sajt också och först där placeras affiliatelänkar. En del länkar där både till Audible och Audiobooks.com.

Dessutom hittar vi i jakten på de som lockar med “free audiobook” även flera exempel på riktiga piratkopierade ljudböcker. I vissa fall böcker som även finns som helt lagliga ljudböcker på Spotify, alltså för betalande abonnenter.
Dessa reklampodcasts berör även nordiska förlag och författare eftersom det finns ljudböcker på mängder av språk utöver engelska. Däribland svenska och finska.


Just dessa exempel (och vissa ljudböcker som är exklusiva för Audible men ändå används som lockbete trots att de inte finns på Audiobooks.com) visar tydligt att detta gjorts med väldigt lite handpåläggning.
Scam eller bara spam?
Så är detta scam eller bara spam? Och spelar det någon roll eller är det rentav bra för författare och förlag att deras titlar marknadsförs på Spotify på det här sättet? Det är inte solklart så att författare är förlorare.
Däremot är det helt uppenbart att Spotify knappast har något intresse av att fungera som en plattform för vad som snarast är ett slags SEO-spel. För användare på Spotify är det negativt med hundratusentals sökträffar som är vilseledande. Särskilt när allt fler ljudböcker nu dessutom finns på Spotify så vill man knappast att kunderna klickar vidare till en konkurrerande tjänst.
Precis när vi är på väg att publicera den här texten hör en läsare av sig till Boktugg och ställer frågan:
“Är spotify partner med denna skumma sida (audiobookspace.com), får typ reklam när man söker ljudböcker ibland.”
Med andra ord ingen bra användarupplevelse för den som vill lyssna på ljudböcker på Spotify.
Om det är olagligt är också en gråzon. Utdragen ur ljudböckerna är visserligen kopierade utan tillåtelse men är samtidigt så korta att de kanske kan falla under “fair use”. Åtminstone ifall de hade använts för att faktiskt säga diskutera, kommentera eller recensera böckerna.
På senare tid har den beskrivande texten till smakproven kompletterats med texten “Note: The authors receive royalties paid by the audiobook service provider for this free offer. If you do not want your audiobook to be in the podcast please send us an email to [epostadress]”.
Boktugg har varit i kontakt med Gyldendal Astra (som under tidigare namnet WAPI är utgivare av ett flertal nordiska titlar som vi träffat på i dessa listor) där Petra Ward säger att man också uppmärksammat detta och har tagit upp saken med Spotify.
Boktugg har varit i kontakt med Spotify som undersöker och ska återkomma med en kommentar.
Vi har även bett Storytel (i egenskap av ägare till Audiobooks.com) att kommentera hur de ser på att en av deras affiliatepartners spammar Spotify med ljudboksutdrag som kanske även scrapats från deras sajt eller Audible. Även där väntar vi på kommentar.



























