Ryska författaren Sergej Lebedev om sina landsmän – ”som zombier”

Det ryska samhället saknar helt framtidsvision enligt Sergej Lebedev, rysk exilförfattare: "Allt handlar om att vända tillbaka i tiden och slåss mot moderniteten", säger han. Foto: Claudio Bresciani/TT.

Zombier kallar den ryske exilförfattaren Sergej Lebedev de ryska soldaterna i sin roman. Men ordet gäller hela det ryska samhället, säger han.
– Om man slåss mot livet självt är man en zombie.

Sergej Lebedev slår sig ner på en enkel pall. Han vill inte sitta bakåtlutad när han diskuterar hur en rysk författare kan skriva om Rysslands krig i Ukraina utan att begå övergrepp?

– Ryssland begår brott i Ukraina. När målet är att skriva om dessa brott måste man olyckligtvis bege sig dit där brotten begås. Det går inte att skriva en historia om brott utan en brottsplats, säger han.

”Vita damen” utspelas i det i dag ockuperade Donbass. Lebedev började skriva redan 2014, i frustration över det krig som Ryssland förnekade. Elva år senare tror han att kriget kommer att fortsätta så länge Putin lever.

– Jag gillar inte tendensen att ge personer för stor betydelse, men han är tränad att se ukrainsk självständighet och nationalism som ett av de största hoten. Det handlar inte om hans psyke, det handlar om hur hans professionella paranoia formades.

Boktugg Medium - välj din egen prenumerationsavgift från 200 kr per år!
99 % av Boktugg är gratis att läsa. Regelbunden läsare? Stötta oss gärna genom att prenumerera.


Nervgift

Före exilen 2018 skildrade Lebedev ett fiktivt nervgift, framtaget av ryska laboratorier för att användas mot regimkritiker. Romanen ”Debut”, baserad på KGB-dokument från litauiska arkiv, kom ut ungefär samtidigt som Alexander Navalnyj förgiftades med novitjok.

Den här gången skriver Lebedev, utbildad geolog, om kolgruveschaktet 3/4, en gravplats för judar som nazisterna arkebuserade under andra världskriget. I just Donbass finns flera sådana, bland annat i Bachmut, där striderna 2023 beskrivits som ett av de blodigaste slagen sedan andra världskriget.

– Det är inte så att jag uppfunnit något, säger Sergej Lebedev som ansträngt sig för att visa ”hela bilden”, bland annat eftersom schaktens offer inte beskrivits som judar utan som ”fredliga sovjetiska medborgare”.

Motkraft

Som motkraft har han skrivit in Marianna, föreståndare för gruvans tvätteri vars omsorger länge lyckas hålla de historiska handlingarnas ondska i schack.

– Jag har varit på många platser för massavrättningar, det är en del av min research och mitt konstnärliga liv. Ibland har dessa platser vakter som tar hand om dem, som försöker skydda dem från historieförfalskning, säger Lebedev.

Allra modigast är tvätterskans dotter i vars öde Lebedev skriver in ett slags gudomlig rättvisa, utan att tycka att han går för långt.

– Om man tittar på krigsherrarna som startade kriget 2014 är 90 procent döda i dag. De är dödade av sin egen sort, av den ryska sortens människor som är självdestruktiva – det är bra för mänskligheten.

Text: Erika Josefsson/TT

Vita damen

Vita damen

  • Förlag: Ersatz
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Utgiven: 2025-10-15
  • ISBN: 9789189906525

Fakta: Sergej Lebedev

Född: 1981 i Moskva.

Bor: Sedan 2018 i Potsdam i forna Östtyskland.

Bakgrund: Geolog precis som sina föräldrar. Jobbade under 14 år som journalist på “Första september”, rysk lärartidning med stor upplaga som på den tiden skrev om kultur, politik, historia och annat ”på allt det som en bra lärare måste veta utöver yrket”.

Böcker: På svenska finns ”Vid glömskans rand”, ”Augustimänniskor”, ”Debutant” och nu ”Vita damen”. Han är översatt till svenska av Nils Håkanson och Ola Wallin.

Just nu: Studerar tyska för att kunna skriva och arbeta även på det språket.

Jobbar du i bokbranschen? Läs Analysbrevet och prenumerera!

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

tt@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Relaterade nyheter

En lite annorlunda ledarskapsbok

Är du chef och vill ha handfasta råd du kan använda direkt i din vardag? Då är detta boken för dig. Med mycket bilder och lättsmält text är denna handbok ett bra verktyg oavsett var man befinner sig på sin ledarresa.