Annika Larsson debuterar med fiktivt skönlitterärt krigsdrama i nutid

Preppern Ett krigsdrama i nutida Sverige, Annika Larsson. Foton: Göran Söderqvist, Annika Larsson

När pandemin kom, omvärlden blev allt osäkrare, Sverige ansökte om NATO-inträde och MSB skickade ut sin första folder Om krisen eller kriget kommer tänkte jag; ”Vad gör jag om det smäller till här? Jag som inte har vare sig arbetskamrater eller familj. ”Detta blev utgångspunkten för att skriva en bok. Ett fiktivt krigsdrama i nutida Sverige. Jag kollade in mitt närmsta skyddsrum och fann av fastighetsbolaget att det inte var i vidare skick. Hur skulle jag tänka – jag som bara hyrde?

Jag är ensamstående, utan barn, äldre låginkomsttagare, dotter till bönder, varit professionell vissångerska, illustrerat hembygdsbok, släktforskat.

Jag står således helt ensam både med plånbok och stöd från andra. Jag har bil, en veteranbil. Så började tankarna snurra. Jag måste skriva en bok med utgångspunkt från mitt eget liv – fast med mycket livlig fantasi om hur en fiktiv ensam kvinna skulle klara sig i ett krig – här.

PREPPERN : Ett krigsdrama i Sveriges nutid

PREPPERN : Ett krigsdrama i Sveriges nutid

  • Förlag: BoD
  • Utgiven: 2025-07-20
Frida är en medelålders ensamlevande kvinna. Hon är låginkomsttagare och har ingen familj, utan får ta till sig dem som finns i hennes närhet - slumpen blir ofta avgörande för vad hon kan göra. Hon försöker följa myndigheternas råd om förberedelser inför eventuell kris eller till och med krig. Det är inte helt lätt, men hon gör så gott hon kan. Läs mer »

info@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Relaterade nyheter

Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson

Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.