Svenska Barnboksinstitutet får miljoner till forskning

Malin Nauwerck (SBI, projektledare), Tuva Haglund (SBI) och Jana Rüegg (Uppsala universitet). Pressbild.

📚 ALMAFORSKNING. Svenska Barnboksinstitutet får stöd från Vetenskapsrådet för ett banbrytande forskningsprojekt om hur barnlitteraturens estetiska och pedagogiska värden formas genom ALMA-priset, skriver SBI i ett pressmeddelande. “Vi är jätteglada. Frågan om barns läsning är förstås högaktuell, och nu närmar vi oss den genom att gå på djupet med hur olika delar av litteratursamhället ser på kvalitet inom barnlitteraturen. Det ska bli mycket intressant!” säger Malin Nauwerck, projektledare och forskare vid Svenska Barnboksinstitutet.

redaktion@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

En lite annorlunda ledarskapsbok

Är du chef och vill ha handfasta råd du kan använda direkt i din vardag? Då är detta boken för dig. Med mycket bilder och lättsmält text är denna handbok ett bra verktyg oavsett var man befinner sig på sin ledarresa.