Åke Edwardsson får Crimtime Awards hederspris 2025

För trettio år sedan tilldelades Åke Edwardson Svenska Deckarakademins debutpris för Till allt som varit dött (1995). Foto: Daniel Wester.

HEDERSPRIS. Crimetime Award Årets hederspris går 2025 till en av Sveriges mest betydelsefulla deckarförfattare – Åke Edwardson. Juryn: En stark stilist och en av genrens främsta där melankolin alltid får sällskap med humorn. Med sina välskrivna kriminalromaner bidrog han till att höja statusen på genren, genom att få in deckaren i finrummet, bland annat på morgontidningarnas kultursidor. Priset delas ut lördag 27 september under Crimetime på Bokmässan i Göteborg, enligt ett pressmeddelande.

redaktion@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Senescens poesi av Lars Freij

Senescens står som ett vittnesbörd om poesins kraft att förena, inspirera och trösta. Den är en påminnelse om skönheten i vår gemensamma mänsklighet och potentialen i att belysa,