Storytel Groups CFO Peter Messner lämnar bolaget – Jonas Olson utses till tillförordnad CFO

[Pressmeddelande från Storytel]

Storytel Group (STORY B) meddelar idag att bolaget och CFO Peter Messner har kommit överens om att Messner lämnar sin befattning, vilken han innehaft sedan juni 2023.

Jonas Olson, som varit Head of Finance på Storytel Group sedan 2023, har utsetts till tillförordnad CFO. Rekryteringsprocessen av en permanent ersättare har inletts.

”Jag vill på Storytel Groups vägnar tacka Peter Messner för hans hängivna insatser under bolagets transformation och resa mot lönsam tillväxt. Peter har varit en uppskattad ledare och kollega, och vi önskar honom varmt lycka till med framtida uppdrag”, säger Bodil Eriksson Torp, VD för Storytel Group.

”Jag är oerhört stolt över vad Storytel Group har uppnått under de senaste åren och tacksam för att ha varit en del av ett så fantastiskt bolag med dess begåvade och passionerade kollegor. Jag önskar bolaget och alla medarbetare all lycka i framtiden”, säger Peter Messner.

Pressrelease

Pressrelease

Vi publicerar utvalda pressreleaser för att kunna länka till dem i våra nyhetsbrev och notiser. Förlag och andra i bokbranschen är välkomna att skicka sina pressreleaser till tips@boktugg.se Kanske publicerar vi releasen, kanske gör vi en egen nyhet på den. Vi läser i alla fall alla inkomna nyhetstips även om vi inte kan svara på alla mejl.

tips@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Jan Lidbeck med ny bok om döden och medvetandet

Vad händer när jag dör och vart tar mitt medvetande vägen? Försvinner det bara? Trots att vi egentligen vill undvika dessa frågor är det många av oss som dagligen tänker på dödens obegriplighet.

Nyutgivning av bästsäljaren Halvblod

Lagom till första advent ger Mörkersdottir förlag ut en lyxig nyutgåva av den populära romantasyn Halvblod, skriven av Sofie Makolli (tidigare Trinh Johansson).

Serien gavs ut första gången 2011 och har sålt i över 10 000 exemplar.