📉 KONKURS. Blombergska bokhandeln i Lindesberg (fyra mil norr om Örebro), som funnits sedan 1856, har begärt sig själva i konkurs, rapporterar SVT. “Vi har haft en vikande försäljning under det senaste året, och sommaren blev också sämre försäljningsmässigt mot vad vi hade räknat med. Vi har försökt få ner våra kostnader men till slut kände vi att det gick inte längre”, säger Ann Vass-Björklund, en av ägarna till Nerikes Allehanda. Hon tog över 2021 tillsammans med Christina Orrbro. I samråd med konkursförvaltaren genomförs nu en utförsäljning i butiken. Bokhandeln omsatte 3,2 Mkr, enligt senaste bokslutet (per 30 april 2024).
– Blombergska bokhandel har funnits sen 1856. Det är en epok som går i graven. Men det är ju så. Minskar kunderna så minskar inkomsterna. Men det känns tungt. Det känns nästan som man sviker Lindesberg, säger Ann Vass Björklund till SVT.
Värt att notera är att Blombergska Bokhandeln AB inte har några betalningsanmärkningar eller skulder hos Kronofogden, vilket annars inte är ovanligt för krisande företag. Tvärtom visar det senaste bokslutet ett välskött bolag där endast halva checkräkningen på 325 tkr hade nyttjats.
Men det avslöjar också att intäkterna varit för alltför låga i förhållande till kostnaderna. Detta trots att personalkostnaderna (som inkluderar lön till ägarna) varit låga: Endast 667 tkr vilket bör motsvara runt 38 tkr per månad före skatt – fördelat på tre anställda.
Jobbar du i bokbranschen? Läs Analysbrevet och prenumerera!
Omsättningen har legat runt 3,3 Mkr de senaste fyra åren och med tanke på inflation och prishöjningar så hade den behövt öka under 2024 men istället sjönk försäljningen.
För att driva en bokhandel krävs vanligen en omsättning på 4-5 Mkr minimum om ägarna ska kunna ta ut en rimlig lön. Alternativt att man har exceptionellt låga hyreskostnader eller en hög andel försäljning av andra varor än böcker där marginalen är högre.
För tio år sedan (verksamhetsåret 2015/2016) omsatte bokhandeln 4,3 Mkr och gjorde ett rörelseresultat på 264 tkr. Då fanns det dessutom utrymme för personalkostnader på 1380 tkr eller motsvarande 79 tkr i månadslöner före skatt.
Går man ytterligare ett decennium tillbaka i tiden, eller året 2004/2005 så låg omsättningen på 5,4 Mkr men rörelseresulatet på låga 86 tkr och personalkostnaderna på 1343 tkr. Å andra sidan var penningvärdet högre för tjugo år sedan.