Förlag satsar på Tiktok-poeter

Förlaget 20-tal satsar på Tiktok-poeter. Foto: Richard Vogel/AP/TT.

Lyriktidskriften och förlaget 20-tal lanserar sig själva på Tiktok och satsar på Tiktok-poeter. Den förste poeten att ta steget ut på plattformen är debutanten Artur Bagheri.

Enligt 20-tals förläggare och chefredaktör Madeleine Grive är den nya lyriken en trend, och det finns just nu ett sug efter nya poeter.

– Vi vill ju nå ut, och poesin ska vara tillgänglig och vara där de unga är – alltså på Tiktok, säger till SVT:s ”Kulturnyheterna”.

20-tal har sedan 1980-talet gett ut såväl debutanter som blivande Nobelpristagare.

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

tt@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson

Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.