Norske författaren Ingvar Ambjørnsen är död

Den norske författaren Ingvar Ambjørnsen har avlidit. Arkivbild: Håkon Mosvold Larsen/NTB/TT.

Den norske författaren Ingvar Ambjørnsen har gått bort, 69 år gammal. Det bekräftar bokförlaget Cappelen Damm för VG.

”Det är med stor sorg vi har mottagit nyheten om Ingvar Ambjørnsens bortgång. Han är en författare som har betytt och betyder oerhört mycket för norsk litteratur och för oss på Cappelen Damm”, skriver förlaget.

Ambjørnsen är flerfaldigt prisbelönt och känd för romaner som “Den sista rävjakten” samt bokserierna om “Pelle & professorn” och Elling.

Flera av Elling-böckerna har filmatiserats och den första av dem nominerades till en Oscar för bästa utländska film vid 2002.

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

tt@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson

Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.