Nilla Kjellsdotter i nordiskt flerboksavtal

Nilla Kjellsdotters mörka deckare från Österbotten har sålt i över 400 000 exemplar och gjort henne till en av Nordens mest lästa nya kriminalförfattare. Fotograf: Kajsa Göransson.

🕵️ AVTAL. Forum och Tammi gör en gemensam nordisk storsatsning på deckarförfattaren Nilla Kjellsdotter, känd för serien om Mija Wadö (som i Sverige har getts ut på Norstedts). Det nya flerboksavtalet blir Bonnier Books första samordnade satsning mellan Sverige och Finland, enligt ett pressmeddelande.

redaktion@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Jan Lidbeck med ny bok om döden och medvetandet

Vad händer när jag dör och vart tar mitt medvetande vägen? Försvinner det bara? Trots att vi egentligen vill undvika dessa frågor är det många av oss som dagligen tänker på dödens obegriplighet.

J.M. Evyson släpper ny novellsamling: 21 sällsamheter & verkligheter

I 21 vardagsnära noveller med inslag av magisk realism utforskas vad det innebär att vara människa. Genom teman som relationer, HBTQ+, liv och död, artificiell intelligens och myternas roll i vår tillvaro möter vi karaktärer vars subjektiva upplevelser blir nyckeln till en värld där allt inte är som det först verkar.