🔉 TEKNIKSPRÅNG. ElevenLabs berättar i ett blogginlägg om sin nya Eleven v3 (alpha) som erbjuder mer uttrycksfulla AI-röster. Det går nu att koda texten med taggar som [excited], [whispers] och [sighs] men även BETONA ord med versaler. Med hjälp av taggar kan man addera ljudeffekter som applåder eller explosioner och uttala dialoger med olika röstlägen inklusive accent. Den stödjer 70 språk, däribland svenska även om den fortfarande är bäst på engelska texter.
ElevenLabs V3-modell ger ännu bättre ljudboksproduktioner
redaktion@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson
Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.