Katarina Mazetti har avlidit, meddelar familjen för Kulturnytt i Sveriges Radio. Författaren bakom bland annat ”Grabben i graven bredvid” blev 81 år.
– Hon var väldigt trevlig och generös, säger filmregissören Kjell Sundvall till TT.
Katarina Mazetti skrev för både barn och vuxna och är bland annat känd för succéromanen Grabben i graven bredvid från 1998 som senare även blev film med skådespelarna Michael Nyqvist och Elisabet Carlsson i huvudrollerna.
Miljonpublik på bio
Regissören Kjell Sundvall gjorde 2002 filmen av Katarina Mazettis roman om bonden Benny och bibliotekarien Desirée. Filmen blev en jättesuccé och sågs av 976 000 svenskar på bio och Michael Nyqvist fick en Guldbagge för bästa manliga huvudroll.
– Hon var ju väldigt trevlig och generös som författare. Vi fick ju omarbeta en hel del, för boken berättar historien ur två personers synvinkel i vartannat kapitel och så kan man inte göra film, säger Sundvall.
Han berättar att Katerina Mazetti inte hade några problem med att filmskaparna ändrade så mycket av kärnan i boken till filmen.
– Hon lämnade ifrån sig boken. Det är inte alla författare som kan lämna ifrån sig sitt verk så generöst som hon gjorde, så förtroendefullt. Så det tyckte jag var väldigt fint av henne. Sen blev det ganska lyckat också. Alla var nöjda.
Mazettis böcker översattes enligt radion till ett trettiotal språk och hon hade stora framgångar i Frankrike där ”Grabben i graven bredvid” sålde i en miljon exemplar, berättar hennes förläggare Dag Hernried.
”På spåret”-Katarina
Han minns en författare som kunde skriva roligt om allvarliga ämnen under en tid då inte så många andra klarade det. Mazetti utmärkte sig redan från början genom att 1988 skicka in en bilderbokstext – “Här kommer tjocka släkten” – skriven på hexameter.
Efter framgångarna med ”Grabben i graven bredvid” brukade Henried få frågan om hur han upptäckte henne.
– Jag brukade säga att jag fick ett manus skrivet på hexameter och att jag förstod direkt att det var en kioskvältare – det var det förstås inte från början – men det var en väldigt bra text.
2006 vann hon SVT:s ”På spåret” med höjdhopparen Stefan Holm.
– Jag minns henne som glad och positiv. Vi vann ju det där året och sen så ville hon väl egentligen inte vara med mer, för hon kände hon sig rätt nöjd och ville inte vara känd som ”På spåret”-Katarina som hon sa, säger Stefan Holm till TT.
Text: Mikael Forsell/TT, Erika Josefsson/TT