När jag gick i andra klass bestämde jag mig för att bli småskollärare. Min lärare såg mig, den lilla tufsiga Mona vars föräldrar förväntade sig att hon skulle klara sig själv. Hon förstod, hon gav mig tilltro, klandrade mig aldrig när jag kom för sent eller inte gjort mina läxor. Lågstadielärare utbildade jag mig till och senare specialpedagog. Min mission var att stödja mina elever i deras kognitiva, emotionella och sociala utveckling samt att finnas där för dem. Aldrig hade jag då tänkt skriva en bok, men den kom som ett uppdrag till mig.
Vid sextiotvå års ålder valde jag att gå i pension då mina krafter inte längre räckte till på grund av min ständiga oro för att mista min son Peter.
Att skapa i form av handarbeten och att arbeta med större projekt såsom att snickra, mura och att göra fint i min trädgård mår jag bra av samt att få vandra och insupa allt vackert omkring mig.
Älskade Peter : en berättelse om att kämpa för sitt liv
- Förlag: BoD
- Utgiven: 2025-05-27
liv, men familjen hinner knappt andas ut efter den första lyckade behandlingen innan nästa
dråpslag kommer. Läs mer »