När jag som ung ville hitta mitt eget skriftspråk sa min far sportjournalisten: ”Läs och läs och läs de du tycker skriver bra, till slut kommer det ut något som mest är bara ditt. Härma inte, då blir det inte så bra, rent av värdelöst!” Och jag läste och läste, skrev och skrev – och till slut bar mitt eget uttryck vid tangentbordet sig så bra att jag hamnade i dags- och veckotidningsvärlden.
Tidigt fick jag också lära mig att man som skribent bör veta vad man vill ha sagt, utan att skriva för mycket, för ivrigt, för krångligt. Ty även mellan orden, mellan meningarna, kan det finnas angelägenheter, ännu fler oumbärliga känslor och färger.
Jag har haft väldigt stor nytta av det.
Inte minst nu, när jag skrivit min första kriminalroman. Plötsligt rann den ur mig. En gudfruktig återbetalning för över 40 år med tidningsmedia?
Som alltid använde jag mitt eget språk och med samma syfte: Att skriva något som gör positiv skillnad, som är eget och märks och känns ordentligt. Och varför ska man skriva något som redan är skrivet?
SNART HAR DU INGEN LUFT KVAR
Undertitel: ”Pojkar är väldigt tjusiga. Men de är också jävligt äckliga”
Förlag: Attraktiv Media.
Utgiven: 2025–07–25
Om kriminalromanen:
Höstkylan viner över Kungsholmen i Stockholm. Ett förbryllande vansinnesmord skakar stadsdelen och det slutar inte där. Mitt i det allmänmänskliga prövas kriminalkommissarie Harry Munter och hans kolleger i ett sällsynt kusligt ärende där ingenting tycks vara som det brukar, och heller inte är det.
Bokbranschen år 2030 – hur ser den ut? Framtidsspaningar i Analysbrevet!
I en kvick, tankeväckande och annorlunda formulerad skildring fylld med ångest, kåthet och alldeles vanlig kärlek, villrådighet, tillvarons spontanitet, spruckna drömmar, munterhet och krossade hjärtan avslöjas lidelsens inte alltid oförvitliga karaktär.
Den mångårige och mycket framgångsrike deckarförfattaren Björn Helleberg har läst boken och säger så här om den:
“En mycket uppfriskande, spännande och underhållande berättelse med ett attraktivt driv och en stark avslutning med en överraskande mördare. Många intressanta betraktelser och färgstarka utvikningar, vilket känns välgörande.”
Snart har du ingen luft kvar
- Förlag: Attraktiv Media
- Utgiven: 2025-05-23