[Pressmeddelande från Albert Bonniers förlag]
För oss är skrivandet en sorts kristallbildning, som sker under väldigt tryck och hög värme. Vi har skapat förutsättningarna, men hur kristallerna sedan tar form ligger till stora delar utanför vår kontroll.
Ibland skriver Lars Kepler historier där Joona Linna och Saga Bauer inte finns med – och fram tills nu har vi behållit dessa berättelser inlåsta i ett skrin.
Många av dem hör till det bästa och mörkaste vi skrivit.
Vi har nu samlat sex av våra absoluta favoriter från skrinet under titeln Sjömannen. Alla kommer att känna igen thrillerns spänning, starka känslor och höga tempo.
Vi ser Sjömannen som en liten skatt och det gör oss lyckliga att dessa mörka kristaller nu får en chans att möta läsarna.
Varma hälsningar,
Lars Kepler
Om boken
SJÖMANNEN består av sex spänningsberättelser från Lars Keplers unika universum.
En pappa måste utföra ett beställningsmord för att rädda sin son, en ung journalist blir förälskad i en misstänkt seriemördare, en stjärnadvokat dras in i en blodig konspiration och två tonårsflickor hamnar i en dödlig lek som kallas Clown och spegel.
Vi får också berättelsen om Jurek Walters mörka resa från barndomens katastrofer till att bli en av de mest fruktade seriemördarna någonsin.
Sjömannen är sprängfylld av Keplers komplexa karaktärer, snabba tempo, starka känslor – bultande hjärtan, rysningar, hög puls – mörka penseldrag och våldsamma förlopp.
Om författarna
Lars Keplers böcker har sålt i sjutton miljoner exemplar i fler än sextio länder på fler än hundrasjuttio marknader och finns översatta till fyrtio språk. Lars Kepler är decenniets största författarskap i Sverige med fler förstaplaceringar och fler placeringar totalt på tio-i-topp-listorna över bokbranschens gemensamma årsförsäljning än någon annan författare från Sverige eller utlandet.