Karin Wahlberg – en pionjär bland kvinnorna på den svenska deckarscenen

Författaren Karin Wahlberg. Foto: Mattias Edwall.

När Karin Wahlberg debuterade med Sista jouren (2001) var hon en av få kvinnor i Sverige som skrev deckare. Nästan 25 år senare har deckarscenen förändrats och Karin har skrivit tio böcker i serien om polisen Claes Claesson och läkaren Veronica Lundborg. Hon är också en av ledamöterna i Svenska Deckarakademin.

Boktugg träffar Karin hemma i Lund för att prata om författarskapet och om hur hennes syn på att skriva i genren har förändrat sig under åren. Vi slår oss ner vid köksbordet i femtiotalsvillan där Karin Wahlberg bjuder på kaffe i färgglada koppar med en hel buffé av olika skorpor och marmelader till. Jag frågar hur det från början kom sig att det blev just deckare när hon började skriva och får en lång historia om livet. Det är tydligt att Karin är en berättare även utanför böckernas värld.

För att läsa denna artikel krävs en betald prenumeration.  Logga in eller teckna en prenumeration.

Du kan låsa upp artikeln för 19 kr (och få 14 dagars access med Boktugg Mini*).

Du kan även läsa artikeln ifall du har en prenumeration på Boktugg Analys eller Boktugg Inspiration Medium.

Varannan vecka kommer en ny intervju med en (eller flera) spänningsförfattare i Boktugg Spänning. Nyhetsbrevet är gratis.

Läsvärt för dig som giller kriminalromaner, thrillers och andra subgenrer inom spänningssegmentet.

* Därefter förnyas prenumerationen var 14:e dag. Avsluta när du vill eller byt till helårsalternativ.

Kerstin Bergman

Kerstin Bergman

Kerstin Bergman är deckarexpert och deckarförfattare. Hon är docent i litteraturvetenskap, ledamot av Svenska Deckarakademin och frilansar som skribent, moderator, föreläsare, redaktör, recensent, m.m.

kerstin.bergman@crimegarden.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson

Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.

Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman

Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,

Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage

Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).

Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,