Apple förbjuds ta ut avgift – Spotify och Patreon jublar

Goda nyheter för alla som tillhandahåller digitala böcker via appar. Domstolen förbjuder Apple att ta betalt för, begränsa eller påverka externa köp i appar, inklusive länkar och knappar till tredjepartssajter. Foto: iStock.

🍎 ÄPPELSKRUTT. Epic vann. En domare förbjuder Apple att ta ut avgifter för köp utanför App Store. Domaren överlämnade även ärendet till den federala åklagaren för att prövas för eventuell åtal om brott mot domstolens beslut (criminal contempt), skriver The Verge. Apple säger visserligen att de ska överklaga. Men det är goda nyheter för fler bolag som säljer prenumerationer och downloads av eböcker och ljudböcker – exempelvis Spotify, Audible och Patreon som nu åter kan göra betalningar smidigare för kunder. Även svenska ljudboksapparna Storytel, Bookbeat, Nextory och Bokus Play liksom nätbokhandlare kan gynnas av beskedet. Om nu inte Apple får rätt i högre instans.

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.

solve@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson

Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.

Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman

Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,

Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage

Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).

Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,