Almapristagares bladvändare snart på svenska

"Grått hav" heter Marion Brunets roman i svensk översättning. Foto: Christine Olsson/TT

Årets mottagare av Astrid Lindgren Memorial Award, franska Marion Brunet, ges nu ut i svensk översättning för första gången. Den 30 maj kommer “Grått hav” som också är den av hennes ungdomsromaner som fått störst uppmärksamhet i hemlandet. Berättelsen handlar om ett gäng 17-åringar som åker på en katastrofal seglats från Bretagne till Irland.

Svenska Gilla förlag har köpt rättigheterna även till den dystopiska klimattrilogin “Ilos” vars första del ges ut på svenska våren 2026.

I samband med tillkännagivandet av årets pristagare beskrev Alamajuryns ordförande Boel Westin Marion Brunet som “En strålande skildrare av ungdomars livsvillkor i en alltmer materialistisk och hotfull värld”.

Text: Erika Josefsson/TT

Grått hav

Grått hav

  • Förlag: Gilla Böcker
  • Format: Flexband
  • Språk: Svenska
  • Utgiven: 2025-05-30
  • ISBN: 9789178136438
TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

tt@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage

Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).

Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,

Senescens poesi av Lars Freij

Senescens står som ett vittnesbörd om poesins kraft att förena, inspirera och trösta. Den är en påminnelse om skönheten i vår gemensamma mänsklighet och potentialen i att belysa,

Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman

Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,