🧑⚖️ AI-stämning. Förläggarorganisationen AAP stödjer ett antal kända författare i deras stämning mot Meta, som anklagas för att ha använt upphovsrättsskyddade verk utan tillstånd i träningen av sin AI-modell LLaMA, skriver Publihers Weekly. AAP kritiserar Meta för att ha använt piratkopierat material trots att det finns en fungerande marknad för licensiering. De menar att detta hotar hela upphovsrättssystemet och att AI-utveckling måste bygga på rättvisa, kommersiella avtal. Förhandling i målet hålls den 1 maj.
Amerikanska förläggare stöttar författare i Meta-stämning
redaktion@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Senescens poesi av Lars Freij
Senescens står som ett vittnesbörd om poesins kraft att förena, inspirera och trösta. Den är en påminnelse om skönheten i vår gemensamma mänsklighet och potentialen i att belysa,
Joakim Wemans Civilisation – del tre i Damremontserien är ute nu!
Året är 1880. Richard och Charles, de två äldsta sönerna till änkegrevinnan Meg de Damremont, har just påbörjat sina yrkesliv i franska Algeriet. Samtidigt ska deras lillasyster Lily gifta sig och lillebror Auguste söker sin plats i livet.
Frida Arwen Rosesunds bok “Till min bror” handlar om den kände poeten Dan Anderssons syster Anna.
– Mitt intresse för Dan Andersson väcktes när jag hörde musikaliska tolkningar av hans dikter. Musiken, texterna och hans livsöde intresserade mig och på den vägen upptäckte jag Anna.
Följ med på Hugos resa ut i livet
Det är ont om kramar i cyberspace, handlar om en vilsen 25-åring som inte vet vart han är på väg och alla de vuxna runt omkring honom som vet precis hur hans framtid ska se ut.