📚 VÄRLDSFENOMEN. Böckerna i Jeff Kinneys serie Dagbok för alla mina fans har sålt i över 300 miljoner exemplar globalt, enligt ett pressmeddelande från Bonnier Carlsen. Med humor och hög igenkänning har serien blivit en favorit bland barn – även i Sverige, där över 2,5 miljoner exemplar sålts. Bok 19, Hett om öronen, är ute nu.
Dagbok för alla mina fans passerar 300 miljoner sålda exemplar
redaktion@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Bjarne Jacobson återkommer med äventyrlig berättelse från Central- och Sydamerika
I Acapulco, Mexiko lämnar jag segelskutan Ellen och ger mig ut på vandring. Målet och drömmen är Sydamerika. Men vägen dit är lång, äventyrlig och inte utan komplikationer.
Ny svensk science fiction på svenska – av Klas Elm
EDEN är ett spännande rymdäventyr om artificiell intelligens och ideologiska konflikter.
Boken är en spännande och tänkvärd framtidsroman som problematiserar religiöst styrda auktoritära samhällen,
Anna-Lena Berg fortsätter serien om historisk svensk true crime med ”Vitt gift”
Vitt gift – mordgåtan på Attarp 1845 handlar om ett på sin tid mycket omtalat rättsfall med många frågetecken. En solig junidag insjuknar flera personer på Attarps herrgård utanför Jönköping.
Vägar till Velotopia utforskar inre och yttre drivkrafter kring våra resvanor
Vägar till Velotopia är berättelsen om vad som vore möjligt om cykeln vore navet. Följ med på en existentiell och samhällsmässig resa där vi utforskar hur folkhälsa,