Sara Granér får första Löken-stipendiet på 300 000 kr

Kalle Lind och Sara Granér. Pressbild.

🧅 LÖKPENGAR. Serietecknaren Sara Granér blir första mottagaren av Löken!-stipendiet på 300 000 kronor. Stipendiet delas ut av Svenska Tecknare och ska stödja framåtsyftande projekt. Granér får det för att färdigställa sin första grafiska roman, som kretsar kring ett bordshockeyspel med magisk kunskap. Löken! finansieras av Mary och Lennart Elworths stiftelse.
– Sara är en unik konstnär med ett säreget bildspråk som i sin projektbeskrivning också visar tydligt att hon vill ta sig vidare och erövra nya fält, säger juryns ordförande Kalle Lind i ett pressmeddelande.

redaktion@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

J.M. Evyson släpper ny novellsamling: 21 sällsamheter & verkligheter

I 21 vardagsnära noveller med inslag av magisk realism utforskas vad det innebär att vara människa. Genom teman som relationer, HBTQ+, liv och död, artificiell intelligens och myternas roll i vår tillvaro möter vi karaktärer vars subjektiva upplevelser blir nyckeln till en värld där allt inte är som det först verkar.

Jan Lidbeck med ny bok om döden och medvetandet

Vad händer när jag dör och vart tar mitt medvetande vägen? Försvinner det bara? Trots att vi egentligen vill undvika dessa frågor är det många av oss som dagligen tänker på dödens obegriplighet.