💸 INSIDER. Igår fredag kom beskedet att Storytelgrundaren och styrelseledamoten Jonas Tellander sålt totalt 650 000 aktier för 62,9 Mkr. Det motsvarar drygt 17 procent av hans innehav och innebär att Tellander går från näst största till sjunde största ägare i Storytel att döma av aktuell ägarstruktur. Han äger dock fortfarande strax under 4 procent av bolaget, som nyligen presenterade en stark rapport för helåret 2024. I slutet av oktober 2024 sålde Tellander samma antal aktier i syfte att bli skuldfri. Den gången fick han “bara” 44 Mkr vilket visar kursutvecklingen de senaste månaderna. Kanske vill han få loss mer pengar till andra investeringar som de han träffat på i Draknästet?
Jonas Tellander sålde Storytelaktier för 62,9 Mkr
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Marita Hallenberg Linkruus debuterar med novellsamlingen Mosaik
Människors möten kan vara enkla och okomplicerade; en uppskattande blick, ett vänligt ord, en tröstande beröring. Men möten kan också väcka annat till liv: trasiga relationer som ännu skaver eller minnen som varit förträngda.
Lägenhetsbesiktning i fokus – ny bok för en säkrare vardag
Lägenhetsbesiktning – en lathund är en praktisk och juridiskt förankrad guide för alla som arbetar med besiktningar av bostäder. Boken kombinerar lagstiftning, praxis och tydliga arbetsmetoder med checklistor,
Joakim Wemans Civilisation – del tre i Damremontserien är ute nu!
Året är 1880. Richard och Charles, de två äldsta sönerna till änkegrevinnan Meg de Damremont, har just påbörjat sina yrkesliv i franska Algeriet. Samtidigt ska deras lillasyster Lily gifta sig och lillebror Auguste söker sin plats i livet.
En myllrande landsbygdsroman av Lena M Johansson
Romanen utspelar sig i Roslagen och är fylld av längtan, vänskap, hämnd och hemligheter. Här puttrar nykokt kaffe genom årets alla skiftningar och högtider i den lilla byn där alla känner alla.