🏹 TRÄFFSÄKERT. Tre debutanter är nominerade till Slangbellan, priset för bästa barn- och ungdomsboksdebut 2024: Johan Persson (Ivy vs Ivy), Bjerke Stenbaeck Kristensen (Ålens nyckel) och Astrid Mohlin (Fake), skriver Författarförbundet i ett pressmeddelande. Priset delas ut den 9 april under Litteralund i Lund och består av 30 000 kr, ett diplom och en handtäljd slangbella.
Tre debutanter siktar på Slangbellan
redaktion@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson
Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.