☄️ DÅLIG STÄMNING. Netflix har stämts av en ännu en författare, Darren Hunter, som hävdar att filmen Don’t Look Up (2021) kopierat handling och teman från hans egenutgivna roman The Million Day Forecast från 2015. Han kräver över 3 miljarder dollar i skadestånd och pekar på flera likheter mellan boken och filmen, skriver Variety. För ett år sedan avfärdade en domare en liknande stämning från en annan författare, William Collier, hävdade att samma film var baserad på hans bok Stanley’s Comet.
Egenutgivare stämmer Netflix på 3 miljarder dollar
redaktion@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Tvillinghämnd – Den fristående fortsättningen till Tvillingblod
Tvillinghämnd, är den fristående fortsättningen till, Tvillingblod. En spänningsroman till dig som tycker om spänning och familjedrama. Romanen innehåller även kärlek, hemligheter och gränslös lojalitet.
Frida Arwen Rosesunds bok “Till min bror” handlar om den kände poeten Dan Anderssons syster Anna.
– Mitt intresse för Dan Andersson väcktes när jag hörde musikaliska tolkningar av hans dikter. Musiken, texterna och hans livsöde intresserade mig och på den vägen upptäckte jag Anna.
Lennart Mossberg med nya boken “Vård i förändring. Perspektiv på primärvårdsuppdraget. Mitt vittnesbörd från fronten”.
Att mot konformismens krafter hålla en egen röd tråd kring hur primär hälso- och sjukvård kan organiseras har varit både utmanande och meningsfullt. Läkartjänsten har för mig varit ett kall och inte primärt ett “jobb”.
Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage
Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).
Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,