ÅRETS BOK. Lisa Ridzéns debutroman Tranorna flyger söderut har röstats fram som Årets Bok 2024 av läsarna i Bonniers Bokklubbars årliga tävling. Priset delades ut på Bokmässan i Göteborg, där Ridzén också mottog en statyett designad av Torstensson Art & Design. På andra och tredje plats kom Käraste Lena av Ninni Schulman och Jävla Karlar av Andrev Walden.
– En fängslande debut som väcker starka känslor tycks vara vägen till läsarnas hjärtan då det även i år är just en sådan bok som står som vinnare när läsarna sagt sitt. Tranorna flyger söderut lämnar få ögon torra och jag förstår att den gjort starkt avtryck hos läsarna, säger Petra Nuhma, Marknadschef på Bonniers Bokklubbar.
Tranorna flyger söderut av Lisa Ridzén får priset Årets Bok 2024
redaktion@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Ulrica Haraldsson skriver historisk fantasy för 9-12 år – nu kommer andra delen i serien.
I november 2024 släpptes första delen i ”Porten till Bagahus”, en fantasyserie för 9-12 år. Äventyren i serien är inspirerade av Kungälvs historia med Bohus fästning i händelsernas centrum.
Bortom evigheten, en filosofisk spänningsroman om Jorden, människan och livet
I den tidigare boken “Världen vill inte bli räddad” får man lära känna Artan Libohova och hans engagemang i att försöka förändra världen, boken avslutas med hans död.
E. M. Grönvall har släppt deckaren ‘Mörka intentioner’
‘Mörka intentioner’ är den andra fristående delen där vi får följa kommissarie Kurt Baumann och människorna i Gripsborg.
Matthias Oskarsson, en nyanställd chef vid den Tekniska högskolan,
Ett hav av fjärilar – ett spektra av känslor
“Ett hav av fjärilar” är en novellsamling som innehåller tio olika noveller. Berättelserna tar med sina läsare på en känslomässig berg- och dalbana. Boken vänder sig framför allt till unga kvinnor.