Norrlands historia skildras i två böcker av Historiepoddens Robin Olovsson

Robin Olovsson är aktuell med Historien om Norrland, del 1 – Dimmans land i oktober 2024. Del 2, Framtidens land, utkommer i september 2025. Pressbild: Volante.

Ny bok. Historieläraren Robin Olovsson, känd från Historiepodden, debuterar med “Historien om Norrland”. I första delen, Dimmans land, som släpps i oktober, skildrar han Norrlands historia fram till 1800-talets svältår. Han är gymnasielärare i historia och svenska och åstadkommer nu något som han själv länge saknat: En sbok som lyfter fram en ofta förbisedd del av Sverige och ger nya perspektiv på nationens berättelse.

redaktion@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Relaterade nyheter

J.M. Evyson släpper ny novellsamling: 21 sällsamheter & verkligheter

I 21 vardagsnära noveller med inslag av magisk realism utforskas vad det innebär att vara människa. Genom teman som relationer, HBTQ+, liv och död, artificiell intelligens och myternas roll i vår tillvaro möter vi karaktärer vars subjektiva upplevelser blir nyckeln till en värld där allt inte är som det först verkar.

Nyutgivning av bästsäljaren Halvblod

Lagom till första advent ger Mörkersdottir förlag ut en lyxig nyutgåva av den populära romantasyn Halvblod, skriven av Sofie Makolli (tidigare Trinh Johansson).

Serien gavs ut första gången 2011 och har sålt i över 10 000 exemplar.