🎬 Filmatisering. I dagarna har En riktig man premiär på Netflix. Miniserien med Jeff Daniels i huvudrollen är baserad på den bästsäljade romanen En riktig man (A Man in Full) av Tom Wolfe som ursprungligen kom ut 1998. Och i svensk översättning av Caj Lundgren år 2000 på Norstedts. Om den blir en succé på Netflix kanske vi får se den i återutgivning med tv-serieomslag?
Netflix-serien En riktig man – baserad på 26 år gammal roman av Tom Wolfe
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Relaterade nyheter
Ett hav av fjärilar – ett spektra av känslor
“Ett hav av fjärilar” är en novellsamling som innehåller tio olika noveller. Berättelserna tar med sina läsare på en känslomässig berg- och dalbana. Boken vänder sig framför allt till unga kvinnor.
Ulrica Haraldsson skriver historisk fantasy för 9-12 år – nu kommer andra delen i serien.
I november 2024 släpptes första delen i ”Porten till Bagahus”, en fantasyserie för 9-12 år. Äventyren i serien är inspirerade av Kungälvs historia med Bohus fästning i händelsernas centrum.
Bortom evigheten, en filosofisk spänningsroman om Jorden, människan och livet
I den tidigare boken “Världen vill inte bli räddad” får man lära känna Artan Libohova och hans engagemang i att försöka förändra världen, boken avslutas med hans död.
E. M. Grönvall har släppt deckaren ‘Mörka intentioner’
‘Mörka intentioner’ är den andra fristående delen där vi får följa kommissarie Kurt Baumann och människorna i Gripsborg.
Matthias Oskarsson, en nyanställd chef vid den Tekniska högskolan,