🎂 Förlagsbyte. Sofie Sarenbrant skriver på sin Facebooksida att Födelsedagen (Forum), första boken i hennes och Carina Bergfeldts serie, sålt 90 000 exemplar på fem veckor. Samtidigt rapporterar SvB att duon nu byter förlag och att nästa bok i serien (planerad till mors dag 2024) kommer på Bookmark förlag – som ger ut Sarenbrants bästsäljande spänningsserie om Emma Sköld samt hästserien Mira och Månen.
– Vi hade en diskussion om villkoren för en nästa bok men kunde inte riktigt enas. Det är tråkigt för oss så klart men vi önskar dem lycka till med sitt skrivande på det andra förlaget, säger Forums tillförordade förlagschef Jesper Monthán till SvB.
Läs även:
Förlagsbyte för bästsäljande serie av Sarenbrant och Bergfeldt
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Lennart Mossberg med nya boken “Vård i förändring. Perspektiv på primärvårdsuppdraget. Mitt vittnesbörd från fronten”.
Att mot konformismens krafter hålla en egen röd tråd kring hur primär hälso- och sjukvård kan organiseras har varit både utmanande och meningsfullt. Läkartjänsten har för mig varit ett kall och inte primärt ett “jobb”.
Lägenhetsbesiktning i fokus – ny bok för en säkrare vardag
Lägenhetsbesiktning – en lathund är en praktisk och juridiskt förankrad guide för alla som arbetar med besiktningar av bostäder. Boken kombinerar lagstiftning, praxis och tydliga arbetsmetoder med checklistor,
En myllrande landsbygdsroman av Lena M Johansson
Romanen utspelar sig i Roslagen och är fylld av längtan, vänskap, hämnd och hemligheter. Här puttrar nykokt kaffe genom årets alla skiftningar och högtider i den lilla byn där alla känner alla.
Följ med på Hugos resa ut i livet
Det är ont om kramar i cyberspace, handlar om en vilsen 25-åring som inte vet vart han är på väg och alla de vuxna runt omkring honom som vet precis hur hans framtid ska se ut.