Journalisten och författaren Anna-Maria Hagerfors är död

Journalisten och författaren Anna-Maria Hagerfors har avlidit. Foto: Privat/TT.

Journalisten och författaren Anna-Maria Hagerfors har avlidit, 81 år gammal.

Hon började arbeta som journalist på Dagens Nyheter 1969 och är också författare till en rad böcker och tv-pjäser.

– Anna-Maria var en stark profil i tidningen och en stilbildare, inte minst i den berättande journalistiken på 1980- och 90-talen. Hon var reportern som skickades ut när vi som läsare skulle förstå viktiga händelser. Jag hade förmånen att få träffa henne som ny på tidningen. Hon bjöd generöst på sin tid och delade med sig av sina erfarenheter. Vi är många som saknar Anna-Maria, säger chefredaktör Peter Wolodarski i en kommentar i Dagens Nyheter.

Bland hennes verk märks romanen En folkhemsk bok (1974), debattböckerna När vi ska dö (1975) och Gift över tredje världen (1983) samt minnesboken Århundradets Astrid om Astrid Lindgren som gavs ut 2002.

Hon tilldelades Publicistklubbens Guldpenna 1989 samt Ture Nerman-priset 2002. Hagerfors var fram till 1978 gift med Olof Buckard, med vilken hon har adoptivsonen Hannes.

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

tt@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman

Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,

Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson

Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.

Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage

Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).

Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,