Det blir Jerker Virdborg som tilldelas Ole och Ann-Marie Söderströms pris för 2020, av Svenska Akademien. Priset ska gå till ”en författare av hög litterär förtjänst”. De senaste mottagarna av priset har varit Stefan Lindberg (2014), Nils Håkanson (2017) och Malin Kivelä (2019). Prissumman är 45 000 kronor.
Jerker Virdborg är författare, född 1971 och bosatt i Stockholm. Redan med debutboken, novellsamlingen Landhöjning två centimeter per natt (2001) gjorde han sig känd för sitt litterära stilspråk, präglat av en stark närvaro av det frånvarande: det som inte utsägs. Särskilt uppmärksammad blev romanen Svart krabba (2002) som också ligger till underlag för en film med beräknad premiär 2022. Hans senaste bok är Mamma i soffa från 2020.
Jerker Virdborg får Ole och Ann-Marie Söderströms pris för 2020
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Relaterade nyheter
Följ med på Hugos resa ut i livet
Det är ont om kramar i cyberspace, handlar om en vilsen 25-åring som inte vet vart han är på väg och alla de vuxna runt omkring honom som vet precis hur hans framtid ska se ut.
Lägenhetsbesiktning i fokus – ny bok för en säkrare vardag
Lägenhetsbesiktning – en lathund är en praktisk och juridiskt förankrad guide för alla som arbetar med besiktningar av bostäder. Boken kombinerar lagstiftning, praxis och tydliga arbetsmetoder med checklistor,
En myllrande landsbygdsroman av Lena M Johansson
Romanen utspelar sig i Roslagen och är fylld av längtan, vänskap, hämnd och hemligheter. Här puttrar nykokt kaffe genom årets alla skiftningar och högtider i den lilla byn där alla känner alla.
Joakim Wemans Civilisation – del tre i Damremontserien är ute nu!
Året är 1880. Richard och Charles, de två äldsta sönerna till änkegrevinnan Meg de Damremont, har just påbörjat sina yrkesliv i franska Algeriet. Samtidigt ska deras lillasyster Lily gifta sig och lillebror Auguste söker sin plats i livet.