Simon & Schusters VD Carolyn Reidy död i hjärtattack

Simon & Schusters kontor i New York. Foto: iStock.

Carolyn Reidy, legendarisk VD för storförlaget Simon & Schuster sedan 2008, är död. Hon drabbades av en hjärtattack på tisdagsmorgonen. Reidy blev 71 år.

Carolyn Reidy kom till Simon & Schuster från Avon Books 1992. Hon hade ansvar för vuxenböcker hösten 2007 när hon utsågs till efterträdare till VD:n Jack Romanos som gick i pension. Carolyn Reidy inledde sin karriär i förlagsbranschen redan 1974, då på Random House.

Dennis Eula, ekonomichef på S&S som jobbat med Reidy i 25 år skickade ut ett meddelande till personalen med den tragiska nyheten och beskrev där Reidy som “en stark ledare, lojal vän och passionerad supporter” och pekade på hennes “unika kombination av affärsskicklighet och kreativ genialitet som gjorde henne till en ‘once-in-a-lifetime’ förlagschef”, skriver Publishers Weekly.

Han berättade hur hon alltid var noga med att gratulera författare med handskrivna lappar när de vunnit ett pris, hamnat på en topplista eller bara för att meddela att hon läst klart deras manus.

“Carolyn gick genom livet med ett överflöd av glädje, och älskade att fira kollegors och vänners prestationer och milstolpar med stor generositet och fanfarer. Att så många av oss på Simon & Schuster har varit vänner och kollegor med henne i många, många år säger allt om den sorts person och ledare hon var, och vi kommer alla att sakna henne fruktansvärt mycket”, skrev Eula vidare, enligt The Bookseller.

Hyllningarna strömmade in från kollegor i branschen när hennes död blev känd.

Carolyn Reidy blev 71 år.

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.

solve@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson

Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.

Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman

Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,

Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage

Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).

Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,