Josefin Holmström tilldelas Beskowska resestipendiet för år 2020, efter beslut av Svenska Akademien. Stipendiet utgår vartannat år ur Stiftelsen Bernhard och Malin von Beskows fond ”till förmån för vitterhetsidkare”.
De senaste mottagarna av priset har varit Peter Kihlgård (2012), Fredrik Sjöberg (2014), Jörgen Lind (2016) och Eva Hemmungs Wirtén (2018). Prisbeloppet är på 70 000 kronor.
Josefin Holmström är författare, kritiker och litteraturvetare, född 1986 och bosatt i England. Hon har disputerat i amerikansk litteratur vid universitetet i Cambridge. Holmström är även verksam som kritiker i Svenska Dagbladet. Hon debuterade 2013 med romanen Antarktis och har sedan dess givit ut romanen Samuel är mitt namn (2017) och essäboken Emily Dickinson och vulkanerna (2019).
Josefin Holmström får Beskowska resestipendiet 2020 på 70 000 kr
Sölve Dahlgren
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Relaterade nyheter
Anna-Lena Berg fortsätter serien om historisk svensk true crime med ”Vitt gift”
Vitt gift – mordgåtan på Attarp 1845 handlar om ett på sin tid mycket omtalat rättsfall med många frågetecken. En solig junidag insjuknar flera personer på Attarps herrgård utanför Jönköping.
Vägar till Velotopia utforskar inre och yttre drivkrafter kring våra resvanor
Vägar till Velotopia är berättelsen om vad som vore möjligt om cykeln vore navet. Följ med på en existentiell och samhällsmässig resa där vi utforskar hur folkhälsa,
Hans Trägårdh, Medusa är en obarmhärtig berättelse om människors girighet. Fristående fortsättning på Vredens Skörd.
SOMMAREN 2025 avrättas två svenska tjänstemän bestialiskt utan misskund. Båda innehade höga ämbeten på Utrikesdepartementet och Sida. Myndigheterna dras in i en härva av bedrägerier som hotar att rasera deras murar.
Bjarne Jacobson återkommer med äventyrlig berättelse från Central- och Sydamerika
I Acapulco, Mexiko lämnar jag segelskutan Ellen och ger mig ut på vandring. Målet och drömmen är Sydamerika. Men vägen dit är lång, äventyrlig och inte utan komplikationer.