Kö hos norska Kulturrådet sedan det blev gratis att ansöka om litteraturstöd

Efter att avgiften togs bort förra året för att få en bok värderad av norska motsvarigheten till Kulturrådet har det blivit kö. Att det numera är gratis har gjort att fler förlag och egenutgivare ansöker om litteraturstöd för distribution av 770 exemplar till biblioteken. Under 2019 kom det in 40 fler titlar än 2018. Redan nu är man på gränsen av vad urvalsgruppen klarar av att läsa, och om ansökningarna fortsätter att öka kommer man att behöva se över hanteringen. (Via Bok365.)
I Sverige är det också gratis för utgivare att ansöka om litteraturstöd hos Kulturrådet.

Anna von Friesen

Anna von Friesen

Anna von Friesen frilansar som journalist, redaktör, korrekturläsare och med andra redaktionella tjänster.

anna.von.friesen@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Nyutgivning av bästsäljaren Halvblod

Lagom till första advent ger Mörkersdottir förlag ut en lyxig nyutgåva av den populära romantasyn Halvblod, skriven av Sofie Makolli (tidigare Trinh Johansson).

Serien gavs ut första gången 2011 och har sålt i över 10 000 exemplar.

Jan Lidbeck med ny bok om döden och medvetandet

Vad händer när jag dör och vart tar mitt medvetande vägen? Försvinner det bara? Trots att vi egentligen vill undvika dessa frågor är det många av oss som dagligen tänker på dödens obegriplighet.